Ponad 48 milionów złotych unijnej dotacji zostanie przekazane spółce Wodociągi i Kanalizacja w Dzierżoniowie na proekologiczne inwestycje. Kolejne 16 milionów to wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Pieniądze zasilą budżet największego dolnośląskiego projektu z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska na konferencji prasowej we Wrocławiu rozmawiał z dziennikarzami o finansach na ekologię. Aż 5 miliardów euro z Programu Infrastruktura i Środowisko umożliwi w całym kraju m.in. budowę nowoczesnych oczyszczalni ścieków i kanalizacji. Te środki trafią także na Dolny Śląsk. Całkowita wartość projektu realizowanego na terenie gmin powiatu dzierżoniowskiego wynosi ponad 106 milionów złotych (brutto). Planowane inwestycje to m.in.: rozbudowa 2 oczyszczalni ścieków w Dzierżoniowie i Bielawie, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej o długości 24 km.

– Z  nowej sieci kanalizacyjnej skorzysta ponad 2,2 tys. mieszkańców – zapowiada Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Także inne spółki komunalne z Dolnego Śląska pozyskują wielomilionowe dotacje z Programu Infrastruktura i Środowisko. W regionie jest realizowanych i przygotowywanych łącznie 10 projektów do tego Programu, obsługiwanych przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

– Ich łączna wartość to ok. 670 mln zł – szacuje Marek Mielczarek. – Wnioskowana kwota o dofinansowanie sięga ponad 340 mln zł.

Samorządowcy planują budowę dwóch nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu. Zmodernizują siedem oczyszczalni ścieków w: Dzierżoniowie, Oławie, Henrykowie, Strzegomiu, Chociwelu, Środzie Śląskiej i Bielawie. Nowe inwestycje to również budowa 450 km kanalizacji i sieci wodociągowej.

– Z tych inwestycji skorzystają także Wrocławianie – zapowiada Mielczarek. – Poprawi się m.in. stan rzeki Oława, która jest jednym ze źródeł zaopatrzenia w wodę pitną dla Wrocławia.

źródło: fos.wroc.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj