Pieniądze na retencję wody opadowej

Pieniądze na retencję wody opadowej
szp
13.01.2020, o godz. 14:40
czas czytania: około 2 minut
0

Konkursy dla samorządów chcących pozyskać środki z Funduszy norweskich i EOG na infrastrukturę pozwalającą retencjonować wodę opadową w miastach, zostaną rozpisane jeszcze w 2020 r. Takie informacje przekazał w Sejmie wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Mamy pełną świadomość coraz większych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, nie należy ich lekceważyć, bo widzimy, że z roku na rok zjawiska pogodowe w postaci długotrwałych susz, a następnie nawalnych deszczy, wyładowań atmosferycznych, nagłych zjawisk pogodowych są bardzo dotkliwe dla społeczeństwa i będziemy podejmować szereg zrównoważonych działań w ramach polityki klimatycznej – mówił wiceminister Zyska.

Według zapewnień wiceministra w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 pojawią się środki na tzw. zieloną i błękitną infrastrukturę w miastach służącą zatrzymywaniu wody. Z kolei w bieżącym roku jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się o wsparcie finansowe dla tego rodzaju inwestycji w konkursach w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Wsparcie ma objąć tereny zurbanizowane. W sejmowej wypowiedzi wiceministra klimatu nie pojawiła się informacja o wysokości środków.

W ramach Funduszy Norweskich Polska zagospodarowała jak dotąd ponad 1 mld euro. W ramach trzeciej edycji przeznaczono na nie ponad 809 mln euro, a więc niemal 3,5 mld zł. Sprawia to, że nasz kraj wciąż pozostaje ich największym beneficjentem.

Fundusze Norweskie i EOG to pieniądze przekazywane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Pomoc ma charakter bezzwrotny, a jej udzielenie pozwala państwom-darczyńcom, które nie są członkami Unii Europejskiej, na korzystanie z rynku wewnętrznego Wspólnoty.

Źródło: samorzad.pap.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024