Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Pierwszą stację tankowania bio‑LNG i bio‑CNG uruchomiono w Turynie

Pierwszą stację tankowania bio‑LNG i bio‑CNG uruchomiono w Turynie
dom
20.03.2021, o godz. 10:00
czas czytania: około 2 minut
1

Stacja tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie została otwarta rok temu jako efekt współpracy firm IVECO i ENGIE. Do nich dołączyła właśnie firma VULCANGAS, aby wspólnie pracować nad dekarbonizacją sektora transportowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Współpraca firm IVECO, ENGIE i VULCANGAS osiągnęła ważny etap. W rok po uruchomieniu stacji tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie, od teraz jest to także pierwsza stacja w północno-wschodniej części Włoch, na której można zaopatrzyć się w biometan (bio‑LNG i bio‑CNG), czyli w 100 proc. ekologiczne paliwo.

Biometan sprzedawany na tej stacji produkowany jest we Włoszech, w zakładzie zlokalizowanym w prowincji Lodi, gdzie paliwo jest oczyszczane i skraplane. Stacja sprzedająca to paliwo z odnawialnych surowców stanowi ostatnie ogniwo w łańcuchu zaopatrzenia w 100‑procentowo zieloną energię.

– Bezemisyjny transport już funkcjonuje. IVECO S‑WAY NP to pojazd, który pozwala nam go realizować, a od teraz mamy też dostęp do biometanu. Produkcja i dostawy paliwa z odnawialnych surowców szybko się rozwijają, a w krótce powstanie więcej podobnych stacji. Postęp w tym zakresie bardzo przyspieszył i już niedługo będziemy mogli we Włoszech jeździć całkowicie bezemisyjnie na LNG – powiedział Thomas Hilse, prezes IVECO.

Stacja działająca od lutego 2020 r. zajmuje powierzchnię 5000 m kw. Przeznaczona jest głównie dla ciężkich pojazdów – są tam dwa dystrybutory LNG (skroplonego gazu ziemnego) i cztery dystrybutory CNG (sprężonego gazu ziemnego), a także stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych zasilane z systemu fotowoltaicznego umieszczonego na dachu placówki.

W porównaniu z LPG lub tradycyjnymi paliwami, stosowanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekłada się na obniżenie emisji cząstek stałych (PM) o 95 proc. i dwutlenku azotu (NO2) o 90 proc., a także na znaczną redukcję emisji CO2. Biometan jest neutralnym węglowo paliwem praktycznie bez wpływu na środowisko.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Masia

Komentarz #137059 dodany 2021-03-20 17:23:55

Zmieniam ziemię kwiatom doniczkowym. Gdzie wyrzucić starą?

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024