Stacja tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie została otwarta rok temu jako efekt współpracy firm IVECO i ENGIE. Do nich dołączyła właśnie firma VULCANGAS, aby wspólnie pracować nad dekarbonizacją sektora transportowego.

Współpraca firm IVECO, ENGIE i VULCANGAS osiągnęła ważny etap. W rok po uruchomieniu stacji tankowania przy Strada delle Cascinette w Turynie, od teraz jest to także pierwsza stacja w północno-wschodniej części Włoch, na której można zaopatrzyć się w biometan (bio‑LNG i bio‑CNG), czyli w 100 proc. ekologiczne paliwo.

Biometan sprzedawany na tej stacji produkowany jest we Włoszech, w zakładzie zlokalizowanym w prowincji Lodi, gdzie paliwo jest oczyszczane i skraplane. Stacja sprzedająca to paliwo z odnawialnych surowców stanowi ostatnie ogniwo w łańcuchu zaopatrzenia w 100‑procentowo zieloną energię.

– Bezemisyjny transport już funkcjonuje. IVECO S‑WAY NP to pojazd, który pozwala nam go realizować, a od teraz mamy też dostęp do biometanu. Produkcja i dostawy paliwa z odnawialnych surowców szybko się rozwijają, a w krótce powstanie więcej podobnych stacji. Postęp w tym zakresie bardzo przyspieszył i już niedługo będziemy mogli we Włoszech jeździć całkowicie bezemisyjnie na LNG – powiedział Thomas Hilse, prezes IVECO.

Stacja działająca od lutego 2020 r. zajmuje powierzchnię 5000 m kw. Przeznaczona jest głównie dla ciężkich pojazdów – są tam dwa dystrybutory LNG (skroplonego gazu ziemnego) i cztery dystrybutory CNG (sprężonego gazu ziemnego), a także stanowisko ładowania pojazdów elektrycznych zasilane z systemu fotowoltaicznego umieszczonego na dachu placówki.

W porównaniu z LPG lub tradycyjnymi paliwami, stosowanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) przekłada się na obniżenie emisji cząstek stałych (PM) o 95 proc. i dwutlenku azotu (NO2) o 90 proc., a także na znaczną redukcję emisji CO2. Biometan jest neutralnym węglowo paliwem praktycznie bez wpływu na środowisko.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj