Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa - ruszają prace

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa - ruszają prace
KK/PAP
30.08.2024, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszają prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu - oświadczył w środę na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Jak zauważył, prace przygotowawcze muszą się zacząć od przygotowania niezbędnej infrastruktury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Mogę potwierdzić, że właśnie ruszają, w tych dniach – i to pełną parą – prace przygotowawcze, jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej – poinformowała premier. Jak dodał, ze względu na charakter budowy prace te muszą się zacząć od przygotowania infrastruktury. Według niego chodzi o kosztowne w skutkach decyzje dotyczące budowy dróg, pirsu i unowocześnienie linii kolejowych. Szef rządu wskazał, że w środę minister infrastruktury Dariusz Klimczak przekazał mu, że te prace właśnie ruszają. Z kolei minister finansów Andrzej Domański poinformował na konferencji prasowej, że na przyszły rok rząd ma zabezpieczone 4,6 mld zł na potrzeby budowy elektrowni jądrowej i planuje tymi pieniędzmi dokapitalizować spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe – należącego w 100 proc. do Skarbu Państwa inwestora elektrowni.

 

Założenia

W sierpniu br. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej przedstawił założenia ustawy, przewidującej ok. 60 mld zł publicznego wsparcia dla PEJ. Zgodnie z założeniami, wsparcie będzie przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego PEJ poprzez wnoszenie wkładu pieniężnego. Dopuszcza się także podwyższenie kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego – skarbowych papierów wartościowych. Udzielenie spółce PEJ wsparcia publicznego będzie możliwe dopiero po wydaniu przez Komisję Europejską zgody na pomoc publiczną. Rząd planuje przyjąć ten projekt w IV kwartale br.

Sama PEJ poinformowała w środę o złożeniu do Wojewody Pomorskiego wniosku o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych. Spółka planuje m.in. zabezpieczenie terenu przyszłej budowy oraz prace geodezyjne.

Jak poinformował prezes PEJ Leszek Juchniewicz, spółka podzieliła prace przygotowawcze na kilka etapów, co ma zminimalizować potencjalne uciążliwości, które wiążą się z takimi działaniami, szczególnie dla lokalnej społeczności gminy Choczewo i gmin sąsiednich.

Decyzja środowiskowa

Według informacji PEJ prace przygotowawcze mają być przeprowadzone na obszarze ok. 300 ha w dwóch odsłonach, w tym najpierw na obszarze ok. 45 proc. tego terenu. Wraz z wnioskiem o pozwolenie na prace przygotowawcze spółka złożyła raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, dotyczący pierwszego etapu planowanych prac przygotowawczych. PEJ spełniły tym samym warunek decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 19 września 2023 r. dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Analogicznie, odrębne raporty z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powstaną dla kolejnych etapów prac związanych z budową elektrowni jądrowej – zaznaczyła spółka.

We wtorek Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na zaprojektowanie MOLF – blisko kilometrowego pirsu do rozładunku dużych elementów.

Według ostatnich deklaracji pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, właściwe prace budowlane przy pierwszym bloku jądrowym miałyby ruszyć w 2028 r. i potrwać 7 lat. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024