Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy nagrodzony European Railway Award 2021

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy nagrodzony European Railway Award 2021
dom
30.01.2021, o godz. 10:30
czas czytania: około 2 minut
0

Projekt innowacyjnego pociągu wodorowego Coradia iLint koncernu Alstom, zrealizowany na zlecenie Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG), uhonorowano tegoroczną nagrodą European Railway Award. LNVG wraz ze swoimi partnerami rozpoczął testowanie wodoru jako paliwa w ramach regularnej obsługi pasażerskiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pociąg Coradia iLint został nominowany do nagrody przez jury, w skład którego weszli dyrektorzy generalni branży kolejowej, decydenci UE, laureaci poprzednich edycji oraz dzien­nikarze. W swoim oświadczeniu jury wyraziło uznanie wobec znakomitej współpracy pomiędzy partne­rami projektu: LNVG, Alstom, krajem związkowym Dolna Saksonia, Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH oraz spółką Linde oferującą rozwiązania w zakresie dostaw gazów i technologii. Według jury, producent udowodnił w ramach projektu, że napęd wodorowy jest niezawodną i bezemisyjną alternatywą dla regionalnych pociągów spalinowych na niezelektryfikowanych liniach.

– Niecodziennie zdarza się, że organ publiczny inicjuje zmianę technologiczną w tak szerokim zakresie, a następnie w niej uczestniczy. Dzięki naszym partnerom w fazie testowej udało się wprowadzić to przełomowe rozwiązanie w zakresie obsługi pasażerskiej w Dolnej Saksonii. Celem było zaoferowanie prawdziwej alternatywy dla diesla, przygotowanie nowego rozwiązania do eksploatacji i wprowadzenie go na pierwszą trasę w ramach codziennej obsługi pasażerskiej – powiedziała Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca LNVG.

Od września 2018 do końca lutego 2020 r. dwa pociągi Coradia iLint z po­wo­dzeniem pokonały ponad 180 tys. km w ramach regularnej obsługi pasażerskiej. Obecnie trwa seryjna produkcja tej innowacyjnej jednostki. Pierwsze pociągi napędzane wodorem wejdą do regularnej eksploatacji w Niemczech w 2022 r.

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, a co najważniejsze emituje jedynie parę wodną i wodę. Wyposażony został w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Zaprojektowany specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach, zapewnia czystą i zrównoważoną obsługę linii kolejowych przy zachowaniu wysokiego poziomu osiągów.

Nagroda European Railway Award jest przyznawana corocznie od 2007 r. przez UNIFE (Związek Europejskiego Przemysłu Kolejowego) i CER (Wspólnotę Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej) za wybitne osiągnięcia w rozwoju zrównoważonego ekonomicznie i ekologicznie transportu kolejowego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024