Trawa zamiast kamienia na Placu Zamkowym, spotkania z gwiazdami, konkursy z nagrodami i testowanie ekogadżetów – to niektóre z ekologicznych atrakcji tegorocznego Pikniku z Klimatem. Czwarta edycja tej największej imprezy plenerowej organizowanej przez Ministerstwo Środowiska odbyła się 28 sierpnia na Placu Zamkowym w Warszawie.

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach Partnerstwa dla Klimatu – stworzonej przez Ministerstwo Środowiska platformy współpracy na rzecz wspólnych działań zapobiegających zmianom klimatu i uświadamiających ich zagrożenia. Partnerstwo zrzesza różnorodne organizacje i instytucje. Jego celem jest prowadzenie innowacyjnych działań edukacyjnych i promocyjnych związanych z problematyką zmian klimatu.

Co roku, na jeden dzień, jedna z warszawskich ulic zamienia się w prawdziwie ekologiczną oazę, okrytą zieloną trawą, symbolizującą przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu. Tym razem zazielenił się Plac Zamkowy, gdzie już po raz czwarty przypominano o kwestiach dotyczących zmian klimatu, które są jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

– Ochrona klimatu to temat trudny – społeczeństwu kojarzy się z obciążeniami. Organizując Piknik z Klimatem chcemy pokazać Warszawiakom, że to dziedzina bardzo rozwojowa, ciekawa i że każdy obywatel może mieć swój mały wkład w ochronę klimatu oraz że nie tylko nie musi to generować obciążeń, ale może być „przyjazne dla kieszeni” – powiedziała dr Joanna Maćkowiak-Pandera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Na odwiedzających tegoroczny Piknik, oprócz spaceru po trawie, przygotowano m.in. spotkania z gwiazdami – piosenkarką Eweliną Flintą, aktorami: Wojciechem Majchrzakiem i Andrzejem Niemirskim oraz Zespołem Łzy.

Ponadto wśród licznych atrakcji znalazły się quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska, pokaz mody ekologicznej,  a także zabawy, tj. malowanie na szkle zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt oraz układanie ekopuzzli. Dla uczestników spotkania przygotowano też rowerową strefę doładowania telefonów komórkowych.

Stworzono także możliwość obliczenia swojej emisji CO2 oraz obejrzenia filmów edukacyjnych na temat zmian klimatu i animacji przewidywanych zmian średniej temperatury w Polsce w okresie 2011-2030.

W Pikniku wzięli udział Partnerzy dla Klimatu: Ambasady Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, Urząd Miasta St. Warszawy, UNDP, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Białowieski Park Narodowy, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Klub Gaja oraz Fundacje: Arka, Nasza Ziemia i Zielone Płuca.


 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj