Celem najnowszego przedstawienia Teatru Ekologicznego Bohema House jest poszerzanie wiedzy ekologicznej, ukazanie planety jako naszego domu, o który należy dbać, troszczyć się i okazywać szacunek. My ludzie jesteśmy tylko częścią ekosystemu. Spektakl zbudowany jest na takich wartościach jak miłość, przyjaźń, odpowiedzialność, wybaczenie i współpraca, łącząc w sobie elementy akrobatyczne – muzyczne – taneczne.
Przede wszystkim edukować
– Spektakl „Piraci z Plastiklandu. Sekrety Głębin” ma przede wszystkim edukować dzieci i młodzież, ukazując im jak ważnym tematem jest postępująca degradacja oceanów. Bajkowe stworzenia morskie – syreny – są oburzone na piratów, przez to że niszczą ich świat podwodny, a one muszą emigrować, aby szukać lepszego miejsca do życia – mówi dr Katarzyna Jadwiga Michniewska, Prezes Zarządu Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A., inicjatorka powstania Teatru Ekologicznego Bohema House. – Chcemy pokazać młodemu pokoleniu, że to od nich zależy w jakim świecie będą żyli, że każda decyzja ma swoje konsekwencje. Jeszcze jest czas, aby zmienić myślenie, tak jak to zrobił główny bohater, Kapitan – dodaje dr Michniewska.
Wyjątkowa scenografia
Wyjątkową scenografię do spektaklu przygotowała Anna Adamiak. Przedstawienie jest dynamiczne, zrobione z rozmachem, dlatego wiele elementów jest ruchomych.
– Z racji tego, że pracujemy nad spektaklem akrobatycznym, związanym z ruchem, z muzyką, z plastyką ruchu, więc ta dekoracja musi być również mobilna – mówi Anna Adamiak. Musi przede wszystkim nie przeszkadzać w działaniu aktorom, stąd w spektaklu pojawiają się elementy, które można szybko przenieść, przestawić na drugą stronę sceny. Co jest niezmiernie istotne – dodaje Adamiak.
Debiutanci na scenie
„Piraci z Plastiklandu. Sekrety Głębi” to także debiuty. Na scenie pojawi się młodziutka akrobatka Amelia Kurnyta, która gra Majtka oraz Krakersa, pupila Neptuna. Na scenie Teatru Bohema House zadebiutuje również Jakub Mikulak. Gra wyjątkową postać Żółwia, który z racji swojej długowieczności nie jedno widział i nie jedno wie. Żółw jest uosobieniem hipisa, luzaka, jednakże zawsze służy dobrą radą i swoją olbrzymią wiedzą. Kolejnym debiutantem na scenie Bohema House jest Łukasz Gocławski wcielający się w główną postać Kapitana statku. W trakcie sztormu stracił swój cenny ładunek i jest zdeterminowany, aby go odzyskać. Jednak w trakcie wyprawy przechodzi przemianę, która sprawia, że jego cel życiowy staje się zupełnie inny.
Artyści w trendzie ECO NOUVEAU
W spektaklu, z racji swej premiery 31 października, nie zabraknie elementów i odniesień do Halloween. Śmierciarze, sprzątacze dna oceanu to kościotrupy marynarzy, którzy tworzą społeczność zombie, jednocześnie będąc artystami w nowym trendzie ECO NOUVEAU, którzy z zebranych na dnie śmieci tworzą dzieła sztuki.
Tu edukacja ekologiczna łączy się z muzyką, akrobacją, magią i pasją
– Degradacja następuje bardzo szybko. Jeśli nie nauczymy młodego pokolenia szanować i troszczyć się o naszą Matkę Ziemię, jeśli nie będziemy wykorzystywać rzeczy ponownie, chociażby przez segregację odpadów i ich recykling, to możemy mieć pewność, że chociażby rafa koralowa przestanie istnieć. Nasz spektakl ma uświadomić nie tylko młodemu pokoleniu, ale nam wszystkim, jak ważne są aspekty ekologiczne i ochrona środowiska – mówi dr Katarzyna Jadwiga Michniewska.
– Zachęcamy całe rodziny, jak również szkoły, które dzięki spektaklom mogą realizować tematy z polskiego, biologii czy geografii, do wspólnego spędzenia czasu i odwiedzenia Teatru Ekologicznego Bohema House, pierwszego w Polsce takiego miejsca, gdzie edukacja ekologiczna łączy się z muzyką, akrobacją, magią i pasją.
Premiera „Piraci z Plastiklandu. Sekręty Głębin” odbędzie już 31 października 2023, w Teatrze Ekologicznym Bohema House, ul. Smugowa 46A, Warszawa, o godzinie 19.00.
Stanisław Korotyński – reżyser, scenariusz
Anna Adamiak – scenografka
Łukasz Gocławski – Kapitan
Jakub Mikulak – żółw
Sylwia Przetak – Syrena/Rafa Koralowa
Michał Surma – Kamień
Amelia Kurnyta – Majtek/Kraken
Damian Sobański – Pirat Kucharz/Śmierciarz
Olena Hawran – Woda/Śmierciarz
Zuza Majda – Śmierciarz
Martyna Białowąs – Ogień
Bohema House Sp. z o.o. to spółka powołana do realizacji i zarządzania pierwszym na świecie Teatrem Ekologicznym Bohema House, którego celem jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat kryzysu klimatycznego i recyklingu poprzez sztukę. Spółka zarządza także największym Rodzinnym Edukacyjnym Centrum Rozrywki Ekologicznej – RECRE, zlokalizowanym na warszawskiej Białołęce, gdzie za pomocą sztuki wysokiej i stanowisk interaktywnych całe rodziny mogą zobaczyć jak dbać o środowisko naturalne.
Eko Cykl Organizacja Odzysku Opakowań S.A. – To powołana przez grupę polskich przedsiębiorców, jedna z pierwszych organizacji odzysku w Polsce. Obecnie obsługuje rekordową liczbę ponad 7 000 firm przejmując od nich obowiązek recyklingu odpadów opakowaniowych wprowadzonych na polski rynek. Umożliwia wywiązanie się z ciążącego na przedsiębiorcach ustawowego obowiązku, jakim jest opłata produktowa poprzez recykling opakowań. Dzięki temu zwróciła miliony ton odpadów w trakcie swej działalności, wspierając recykling odpadów opakowaniowych, dofinansowanie recyklerów i realizacji publicznych kampanii edukacyjnych w oparciu o wszystkie cele zrównoważonego rozwoju (SDGs). W ramach tej spółki realizowany jest cykl ekologicznych programów edukacyjnych „Ty Śmieciu! Ekocyklicznie o gospodarce…” który jest dystrybuowany w mediach, w placówkach edukacyjnych i na uczelniach wyższych w kraju i na świecie i dotarł już do ponad 4 milionów widzów.
Komentarze (0)