Place zabaw a koronawirus. Kto zapłaci za dezynfekcję?

Place zabaw a koronawirus. Kto zapłaci za dezynfekcję?
04.07.2020, o godz. 7:47
czas czytania: około 3 minut
0

Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw zlokalizowanych na świeżym powietrzu w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce zostały opublikowane na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego w czerwcu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Rozpoczął się sezon wakacyjny a wraz z nim rozpoczęły się się wyjazdy urlopowe Polaków i obawy odnośnie zagrożenia epidemiologicznego m.in. w kontekście placów zabaw w miejscowościach turystycznych, ale nie tylko.

Wytyczne miały zminimalizować ryzyko

Celem wytycznych opublikowanych przez GIS miało być zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw, jak również ich opiekunów poprzez minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z wytycznymi uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną – dotyczy to również opiekunów, którzy powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m.

Zaleca się też aby w sytuacji, gdy na placu zabaw nie można zachować dystansu społecznego wynoszącego 2 m z uwagi na dużą liczbę przebywających osób, rezygnowano z rekreacji lub jej odwiedzano plac zabaw w późniejszym czasie.

Warto zaopatrzyć się w środki pozwalające na utrzymanie higieny dziecka oraz zadbać o unikanie bliskiego kontaktu twarzą w twarz z innymi uczestnikami podczas zabawy.

W wytycznych GIS czytamy też m.in., że należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie na placu zabaw. Oczywiście zaleceń GIS jest więcej.

Odpowiedzialność właściciela lub zarządcy

Zgodnie z wytycznymi zaleca się (w miarę możliwości) wywieszanie na tablicy ogłoszeń przy placu zabaw ogólnych zasad zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego, oraz numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej właściwej ze względu na lokalizację placu zabaw, w tym również do służb medycznych.

Jak informuje GIS, to właściciel lub zarządca placu zabaw monitoruje codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem regularnego czyszczenia sprzętu i wyposażenia placu zabaw z użyciem detergentu i/lub dezynfekowania powierzchni dotykowych.

Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób. Spełnienie tych wymagań oznacza konieczność wygospodarowania dodatkowych środków finansowych na wyżej wspomniane działania – czy miasta będą w stanie je zapewnić w odpowiednim zakresie?

Ponad 600 tys. zł miesięcznie na dezynfekcję

Jak poinformował rzecznik prasowy prezydenta Kołobrzegu, uwagi na ogromną kiczbę zapytań dotyczących zamkniętych kołobrzeskich placów zabaw, wydział gospodarki komunalnej i lokalowej przeanalizował sytuację w innych miastach i obowiązujący stan prawny.

Okazuje się, że w wielu miejscach jest tak, że rodzice udają się na place zabaw z pełną świadomością obecnych zagrożeń, samemu dezynfekując urządzenia, na których bawią się ich dzieci.

Dziś kołobrzeskie place zabaw zostaną zdezynfekowane i opatrzone informacjami o możliwych zagrożeniach wynikających z COVID-19, a taśmy zabezpieczające zostaną zdjęte.

Warto mieć jednak na uwadze, że dezynfekcja jest jednorazowa i każdy musi mieć świadomość, że korzystanie z placów zabaw może nie być w pełni bezpieczne. W przypadku Kołobrzegu miesięczny koszt dezynfekcji wszystkich placów zabaw (jedna dezynfekcja dziennie) to kwota ponad 600 tys. zł. Tak wysoki koszt uniemożliwia codzienną dezynfekcję prowadzoną przez miasto.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024