Reklama

AD1A ECOMONDO [19.09-15.10.23]

Pleszew stawia na ekologię i zieleń

Pleszew stawia na ekologię i zieleń
R.G.
12.07.2022, o godz. 9:45
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach wartego ponad 1,3 miliona zł projektu z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, w wielkopolskim Pleszewie powstało zielone drogowe miasteczko, szkoły otrzymały sprzęt do badań jakości powietrza, wody i gleb, a przedszkolacy uczą się opieki nad ogrodami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Kwotę w wysokości ponad 1,3 miliona zł samorząd miasta Pleszewa (woj. wielkopolskie), przeznaczył na edukację ekologiczną mieszkańców. Dzięki realizacji unijnego  projektu pod nazwą „EKO Pleszew”, powstało ekologiczne miasteczko drogowe z dużą ilością zieleni, a także pracownie w szkołach i przedszkolach.

Prawie milion zł z funduszy UE

Projekt „EKO Pleszew” składa się z kilku zadań, a ich celem jest edukacja ekologiczna mieszkańców. Realizacja projektu zamyka się w kwocie 1,3 mln zł, z czego 880 tysięcy zł, to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Największą realizacją w ramach projektu jest budowa ekologicznego miasteczka drogowego. To obiekt zasilany urządzeniami fotowoltaicznymi. Nasadzono w nim też dużo zieleni.

Trzy ekologiczne przedszkola

Ponadto, w ramach projektu trzy miejskie przedszkola w Pleszewie pielęgnują własne ekologiczne ogródki i szklarnie. Dzieci i nauczyciele dbają o rośliny. Zbierają też owoce swojej pracy, np. truskawki i rzodkiewki.

– Wszystko po to, aby wypracować w sobie nawyk dbania o środowisko. Dzięki udziałowi w tych działaniach najmłodsi  dowiadują się, jak wiele pracy trzeba włożyć, by uprawiać warzywa czy owoce. Mają też ogromną satysfakcję, gdy  widzą efekty, a co więcej – korzystają z dobrodziejstw ogródka, np. piekąc ciasto z owocami – wyjaśnia Izabela Świątek, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Dodajmy też, że przedszkolacy przeszli profesjonalne szkolenia z zakresu uprawy roślin. Mają również zajęcia ekologiczne z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu, dotykowych monitorów.

Badanie powietrza, recykling i filtracja

W Projekcie „EKO Pleszew” uczestniczą także starsze dzieci. Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez samorząd Miasta i Gminy Pleszew zyskały nowe pracownie ekologiczne z wyposażeniem, czyli m.in. sprzętem do badania czystości powietrza, recyklingu, filtracji wody i badania gleby. Wyposażenie to uczniowie wykorzystują podczas warsztatów i lekcji pokazowych. Każda szkoła w gminie zyskała też nowe monitory dotykowe do zajęć.

A dorośli i seniorzy na drogach…

Natomiast w miasteczku drogowym organizowane są zajęcia dla dorosłych, zwłaszcza dla seniorów. Głównym ich tematem są zasady ruchu drogowego. Szczególnie, że w mieście pojawiły się nowe ścieżki rowerowe. Dorośli uczestniczyli też  w ekologicznych warsztatach z zakresu segregacji odpadów

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023