W ramach wartego ponad 1,3 miliona zł projektu z dofinansowaniem z funduszy Unii Europejskiej, w wielkopolskim Pleszewie powstało zielone drogowe miasteczko, szkoły otrzymały sprzęt do badań jakości powietrza, wody i gleb, a przedszkolacy uczą się opieki nad ogrodami.

Kwotę w wysokości ponad 1,3 miliona zł samorząd miasta Pleszewa (woj. wielkopolskie), przeznaczył na edukację ekologiczną mieszkańców. Dzięki realizacji unijnego  projektu pod nazwą „EKO Pleszew”, powstało ekologiczne miasteczko drogowe z dużą ilością zieleni, a także pracownie w szkołach i przedszkolach.

Prawie milion zł z funduszy UE

Projekt „EKO Pleszew” składa się z kilku zadań, a ich celem jest edukacja ekologiczna mieszkańców. Realizacja projektu zamyka się w kwocie 1,3 mln zł, z czego 880 tysięcy zł, to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Największą realizacją w ramach projektu jest budowa ekologicznego miasteczka drogowego. To obiekt zasilany urządzeniami fotowoltaicznymi. Nasadzono w nim też dużo zieleni.

Trzy ekologiczne przedszkola

Ponadto, w ramach projektu trzy miejskie przedszkola w Pleszewie pielęgnują własne ekologiczne ogródki i szklarnie. Dzieci i nauczyciele dbają o rośliny. Zbierają też owoce swojej pracy, np. truskawki i rzodkiewki.

– Wszystko po to, aby wypracować w sobie nawyk dbania o środowisko. Dzięki udziałowi w tych działaniach najmłodsi  dowiadują się, jak wiele pracy trzeba włożyć, by uprawiać warzywa czy owoce. Mają też ogromną satysfakcję, gdy  widzą efekty, a co więcej – korzystają z dobrodziejstw ogródka, np. piekąc ciasto z owocami – wyjaśnia Izabela Świątek, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Dodajmy też, że przedszkolacy przeszli profesjonalne szkolenia z zakresu uprawy roślin. Mają również zajęcia ekologiczne z wykorzystaniem zakupionych w ramach projektu, dotykowych monitorów.

Badanie powietrza, recykling i filtracja

W Projekcie „EKO Pleszew” uczestniczą także starsze dzieci. Wszystkie szkoły podstawowe prowadzone przez samorząd Miasta i Gminy Pleszew zyskały nowe pracownie ekologiczne z wyposażeniem, czyli m.in. sprzętem do badania czystości powietrza, recyklingu, filtracji wody i badania gleby. Wyposażenie to uczniowie wykorzystują podczas warsztatów i lekcji pokazowych. Każda szkoła w gminie zyskała też nowe monitory dotykowe do zajęć.

A dorośli i seniorzy na drogach…

Natomiast w miasteczku drogowym organizowane są zajęcia dla dorosłych, zwłaszcza dla seniorów. Głównym ich tematem są zasady ruchu drogowego. Szczególnie, że w mieście pojawiły się nowe ścieżki rowerowe. Dorośli uczestniczyli też  w ekologicznych warsztatach z zakresu segregacji odpadów

Czytaj więcej

Skomentuj