Płock. Zoo zakończyło budowę instalacji fotowoltaicznych do obsługi ogrodu

Płock. Zoo zakończyło budowę instalacji fotowoltaicznych do obsługi ogrodu
pap/jw
20.01.2024, o godz. 13:56
czas czytania: około 2 minut
0

W zoo w Płocku (woj. mazowieckie) powstały dwie instalacje fotowoltaiczne, każda o mocy docelowej 50 kWp. Obie pracują już na potrzeby ogrodu, co pozwoli zmniejszyć ilość kupowanej energii elektrycznej. Koszt ich budowy wyniósł prawie 325 tys. zł. Pieniądze na ten cel przekazał Urząd Miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zoo w Płocku poinformowało że zakończyła się budowa instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby ogrodu; powstały dwie odrębne instalacje, każda o mocy docelowej 50 kWp. Inwestycję, której koszt wyniósł 324 tys. 720 zł, zrealizowała firma Era PV sp. z o.o. z Płochocina.

Pierwsze panele w zoo

Panele fotowoltaiczne na terenie płockiego zoo powstały w dwóch lokalizacjach: w części gospodarczej oraz w sąsiedztwie placu piknikowego od strony skarpy nad Wisłą.

– Inwestycja ruszyła pod koniec października. Obie instalacje już pracują. Od tygodnia produkują prąd na potrzeby zoo. W jego historii to pierwsze tego typu obiekty – powiedział PAP Krzysztof Kelman, prezes ogrodu, który działa jako jednoosobowa spółka gminy-miasta. Dodał, iż środki na inwestycję pochodziły z budżetu miasta Płocka.

Jak podkreślił Kelman, budowa instalacji fotowoltaicznych, oprócz korzyści ekologicznych, zmniejszy ilość kupowanej dotąd przez zoo energii elektrycznej od dostawców zewnętrznych i przyczyni się do obniżenia kosztów jej zużycia. – Liczymy, że będzie to dla nas oszczędność ok. 15 proc. w skali roku – zaznaczył.

Najbardziej energochłonne ekspozycje

Kelman zwrócił przy tym uwagę, że dostawy energii elektrycznej na potrzeby zoo są konieczne w ciągu całego roku, każdego dnia przez całą dobę, by zasilać przede wszystkim tamtejsze ekspozycje prezentujące różne gatunki zwierząt oraz ich zaplecze techniczne, w tym także wybiegi. – Najbardziej energochłonną ekspozycją jest ekspozycja akwariów z florą i fauną mórz i oceanów świata, gdzie znajdują się zbiorniki wodne o łącznej pojemności 140 tys. litrów. To wszystko musi być napowietrzone, przefiltrowane, podgrzane, a latem nawet schłodzone, i dodatkowo jeszcze przez cały czas oświetlone – wyjaśnił. Dodał, że cały ten kompleks potrzebuje najwięcej prądu.

O płockim zoo

Położone na wysokiej skarpie nad Wisłą zoo w Płocku powstało w 1951 r. Ogród zajmuje ok. 15 ha. Żyje tam około 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem. Od 2002 r. płockie zoo należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych.

W płockim zoo działa jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym znajduje się m.in. ekspozycja gadów i płazów, a także aranżacja lasu tropikalnego z egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu.

W 2021 r. radni Płocka zdecydowali o przekształceniu tamtejszego zoo – wtedy jeszcze jednostki budżetowej samorządu – w jednoosobową spółkę gminy-miasta z ograniczoną odpowiedzialnością.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024