20 lat ustawy o gospodarce komunalnej
W lutym minie 20 lat od wejścia w życie ustawy o gospodarce komunalnej. Mimo stosunkowo długiego stażu tego aktu prawnego kwestie związane z gospodarką komunalną wciąż budzą sporo kontrowersji.
Wydaje się, że obchodzony jubileusz dwudziestolecia ustawy o gospodarce komunalnej jest doskonałą okazją, aby ponownie pochylić się nad sferą działalności jednostek samorządu terytorialnego i zadać pytanie o jej perspektywy na przyszłość.
Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (DzU z 2016 r. poz. 573, ze zm., dalej u.g.k.) stanowiła istotny etap w długim procesie restytucji i kształtowania samorządu terytorialnego w Polsce. Niewątpliwie jednak krokiem milowym dla tego przedsięwzięcia było przywrócenie w 1990 r. podstawowych jednostek podziału terytorialnego, czyli gmin1. Zgodnie z założeniami reformy administracji publicznej, gminy przejęły obowiązek realizacji zadań publicznych związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej (gminnej). W celu realizacji tych zadań gminy zostały wyposażone w niezbędny majątek (mienie komunalne), który wymagał racjonalnego zagospodarowania. Przekształcenia organizacyjno-prawne, a także własnościowe, które dokonywały się w pierwszej połowie lat 90., stanowiły podatny grunt do dyskusji nad optymalną koncepcją gospodarki komunalnej. Zaowocowały one przyjęciem ustawy o gospodarce komunalnej, która ostatecznie weszła w życie 20 lutego 1997 r.2.
Istota gos...