Ustawa odorowa w Polsce jeszcze ciągle nie powstała. Ministerstwo Środowiska jednak zapewnia, że prace trwają, chociaż ciągle są na etapie opracowywania założeń.

W poprzednim artykule, analizującym regulacje prawne dotyczące uciążliwości odorowych (?Przegląd Komunalny? 1/2017) wskazano, że według resortu środowiska (stanowisko z kwietnia 2016 r.) określone problemy związane z pojawianiem się odorów mogą być rozwiązywane poprzez zastosowanie przepisów szczególnych związanych z tymi zagadnieniami. Dotyczy to głównie przepisów odnoszących się do wymagań najlepszej dostępnej techniki, lokalizacji obiektów prowadzących działalność uciążliwą czy przepisów o odpowiedzialności.
 

Wymagania dotyczące odorów z procesów przemysłowych
W odniesieniu do tych kwestii warto wskazać, że kolejno przyjmowane w ostatnim czasie przepisy konkretyzujące wymagania najlepszej dostępnej techniki, wydawane w oparciu o przepisy dyrektywy IED (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2010/75/UE z 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych ? zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola ? Dz. Urz. UE L nr 334, s. 17), o charakterze tzw. konkluzji BAT, w części regulacji odnoszą się do kwestii uciążliwości zapachowych związanych z funkcjonowaniem zakładów niektórych branż. Ustalane są wówczas określone wymagania dotyczące stosowanych procesów przemysłowych i technologii. Wymagania te dotyczą w szcz...