Ochrona zasobów przyrodniczych, udostępnianie Parku oraz edukacja ekologiczna – to trzy główne obszary działalności Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Działania w tym zakresie prowadzone są od 16 stycznia 1959 r. Jak łatwo obliczyć, w tym roku fetowany jest jubileusz 50-lecia Parku.

Park jest nieduży, liczy ok. 5580 ha i obejmuje swoją powierzchnią najwyższe partie Karkonoszy. Wraz z młodszym o cztery lata Krkonosským národním parkiem od 1992 r. stanowią Bilateralny Rezerwat Biosfery Karkonoszy. 12 lat później, w 2004 r., oba parki decyzją Europejskiej Federacji Parków Narodowych uzyskały certyfikat parku trangranicznego. Jest to tym bardziej nobilitujące, że obecnie jest tylko sześć takich obszarów w Europie.
Cała historia europejskiej turystyki wiąże się nierozerwalnie z Karkonoszami, w których w XVIII w. wzięła swój początek. Góry te od dawna były dość mocno eksplorowane przez poszukiwaczy kamieni szlachetnych, minerałów, złota, srebra, a później różnego rodzaju ziół. Miało to swoje dobre strony – odkrywano nowe gatunki, opisywano ich rolę i właściwości. Jednak takie niekontrolowane pozyskiwanie oznaczało też negatywny wpływ na zasoby przyrodnicze Parku. – Ciemną stroną rozwijającej się na przełomie XIX i XX w. wśród ludzi odwiedzających Karkonosze mody na kolekcjonerstwo – motyli, ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?