800 euro za tonę plastiku. Podatek wesprze walkę z COVID-19
Do unijnej kasy od 2021 r. trafi 800 euro za każdą tonę wytworzonych i niepoddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych. Rada Unii Europejskiej tzw. podatek od plastiku przeznaczy na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.
Opłata za opakowania plastikowe wytworzone w kraju członkowskim, których nie poddano recyklingowi, czyli tzw. plastic tax, obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. i ma charakter retroaktywny. To oznacza, że niezależnie od terminu przyjęcia unijnej decyzji przez dany kraj członkowski opłata naliczy się automatycznie od początku bieżącego roku. Polsce przyznano ryczałtową zniżkę w wysokości 117 mln euro. Każde euro powyżej wskazanej kwoty trafi do unijnego budżetu. Tym samym Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za obecny rok.
Stowarzyszenie „Polski Recykling” uważa, że polski rząd przeniesie całość kosztów „plastic levy” na producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Tymczasem branża recyklerska czeka na rozporządzenie w tym temacie. Jak zauważają eksperci, takie rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań, głównie z zagranicznym kapitałem, do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty i zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne. Tym bardziej że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku stosowania 30...