Ponad 64% Polaków uważa, że rolnictwo nie powoduje istotnych zagrożeń dla środowiska. W tej sprawie opinie mieszkańców miast oraz mieszkańców wsi nie różnią się od siebie. Badania przeprowadzone przez CBOS wskazują, że społeczeństwo polskie jest przekonane, iż rolnictwo jest przyjazne środowisku. Tymczasem związki azotu pochodzenia rolniczego to poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Prawo polskie i regulacje Unii Europejskiej nakazują dbałość o ochronę środowiska. Artykuł 18 Ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 26 lipca 2000 r. mówi: Nawozy naturalne w postaci stałej powinny być przechowywane w pomieszczeniach inwentarskich lub na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych przed przenikaniem wycieku do gruntu oraz posiadających instalację odprowadzającą wyciek do szczelnych zbiorników. Oznacza to konieczność prawidłowego zagospodarowania nawozów naturalnych. W krajach UE już to obowiązuje. Gdy do niej wejdziemy, polskie gospodarstwa będą musiały posiadać zbiorniki na gnojówkę i gnojowicę oraz płyty obornikowe, gdyż jest to warunkiem niezbędnym przy ubieganiu się o jakąkolwiek pomoc (dopłaty, granty) ze środków wspólnotowych. Według ustawy o nawozach i nawożeniu za ich przechowywanie w sposób powodujący zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska przewidziane są kary grzywny.

Poważne zagrożenie

Odchody zwierzęce są cennym nawozem, a przechowywane w specjalnych zbiornikach i na płytach obornikowych nie stanowią zag...