W dniach 19-21 września 2012 r. w Warszawie odbyła się kolejna, VI już edycja corocznie organizowanych przez Abrys konferencji poświęconych problematyce zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych metodami termicznymi. Honorowym gospodarzem spotkania było największe i jednocześnie najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne MPWiK w m.st. Warszawie.
Konferencja zgromadziła liczne grono uczestników, którzy mieli okazję wysłuchać 23 referatów, obejmujących szerokie spektrum zagadnień związanych z problematyką zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych na drodze ich częściowego lub całkowitego suszenia oraz termicznego przekształcania.
Przedstawione referaty obejmowały m.in. podsumowanie aktualnego dorobku Polski w dziedzinie zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, wybrane aspekty prawne, perspektywy dalszego rozwoju, szczególnie rozwoju na obszarach średnich i małych aglomeracji, niezbędne fundusze na kolejne inwestycje i źródła ich pozyskania, analizę możliwości podniesienia efektywności procesu suszenia i spalania osadów – także w oparciu o doświadczenia innych wiodących w tym zakresie państw UE, przegląd i ocenę innowacyjnych rozwiązań technologicznych, jak również prezentację krajowych doświadczeń eksploatacyjnych wynikających z już funkcjonujących lub aktualnie włączanych do użytku lub zaawansowanych w budowie instalacji suszenia, spalania i współspalania osadów.
Tematyka konferencji, prezentowane w referatach zagadnienia i dotyczące ich dyskusje były wieloaspektowe. Czy zakończono wszystkie interesujące uczestników wątki? Zapewne nie, ale przed nami kolejne tego typu konferencje. Podsumowaniem Konferencji była bardzo interesująca, perfekcyjnie zorganizowana wizyta techniczna w aktualnie uruchamianej, największej w Polsce i jednej z większych wśród krajów UE stacji termicznej utylizacji osadów, zlokalizowanej na terenie Oczyszczalnie Ścieków „Czajka”, eksploatowanej przez MPWiK Warszawa, szczegółowo przedstawionej od strony technologicznej także podczas obrad Konferencji.
Podsumowując obrady podczas spotkania pod hasłem: „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych”, można wskazać kilka najważniejszych wniosków, jakie wynikały z treści prezentowanych referatów i toczącej się dyskusji. Przede wszystkim zauważalne są: istotny wzrost udziału metod termicznych w zagospodarowaniu osadów, nadal liczne problemy z uzyskaniem przez daną instalację suszenia czy spalania osadów planowanej jej zdolności przerobowej oraz podejmowanie działań w kierunku optymalizacji pracy tego rodzaju instalacji. Kolejnym dużej wagi wnioskiem jest podnoszona już od poprzednich edycji konferencji kwestia opracowania krajowego programu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Specyfika branży nie mieści się w zakresie ustaleń KPOŚK i wymaga oddzielnego, spójnego dokumentu, określającego na poziomie całego kraju strategię zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych.
dr inż. Tadeusz Pająk Eur. Ing., AGH Kraków