Działalność na rzecz promocji i wdrożenia energetyki odnawialnej oraz upowszechniania najnowszych, przyjaznych środowisku technologii produkcji energii w regionie pomorskim prowadzi już od 13 lat Bałtycka Agencja Poszanowania Energii (BAPE).
Zespół pracowników posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wdrażania odnawialnych źródeł energii w systemach ciepłowniczych, współpracy międzynarodowej w ramach nowoczesnych technik energetycznych i zrównoważonego rozwoju oraz uczestnictwa w programach Komisji Europejskiej. Pracownicy BAPE to kadra wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie ciepłownictwa i termomodernizacji.
W zakres prac Agencji wchodzi również działalność ekspercko-doradczą i edukacyjno-szkoleniowa w sektorze racjonalizacji użytkowania energii oraz wykorzystania odnawialnych zasobów energii.
BAPE SA działa na rzecz wdrażania dyrektyw unijnych w obszarze poszanowania energii i upowszechniania najnowszych, przyjaznych środowisku technologii w energetyce.
Agencja uczestniczy w realizacji wielu europejskich projektów związanych z poszanowaniem energii w programie Komisji Europejskiej „Intelligent Energy Europe,” w ramach których działają m.in. Europejskie Centrum Granulatu – Oddział Polski oraz Punkt Wspierania Projektów „Termomodernizacja”, którego zadaniem jest wspieranie samorządów regionalnych i lokalnych, związków komunalnych, organizacji pozarządowych oraz innych jednostek zainteresowanych działaniami termomodernizacyjnymi w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.
Energetyka wiatrowa zajmuje szczególne miejsce w obszarze działania BAPE SA. Agencja prowadzi działalność doradczą dla inwestorów w zakresie planowania farm, badań zasobów wiatru, oddziaływania farm wiatrowych na środowisko oraz finansowania przedsięwzięcia.
Realizowane projekty
Działalność Agencji w ramach europejskiego projektu Regbie+, mającego na celu rozwój rynku ogrzewania za pomocą biopaliw w Europie, doprowadziła m.in. do opracowania Regionalnego Planu Działań „Biomasa” dla woj. pomorskiego. Dokument wyznacza wymierne cele dla regionu, w zakresie wykorzystania biomasy na cele grzewcze i wskazuje drogi ich osiągnięcia. Dwukrotnie Agencja zorganizowała Regionalne Dni Pelet, które stanowiły okazję do zapoznania się z możliwościami wykorzystania biomasy jako paliwa energetycznego, nowoczesnymi urządzeniami grzewczymi spalającymi biomasę oraz uzyskania porad od fachowców w branży. Wydarzenie przyciągnęło ponad 250 zainteresowanych.
Dużym zainteresowaniem cieszy się projekt Pellets@las. W jego ramach prowadzona jest baza producentów pelet obejmująca 32 kraje. Aktualizacja danych rynkowych, przeprowadzana co kwartał, pozwala na publikację najświeższych informacji dotyczących wielkości produkcji, wykorzystania pelet, a nawet ich cen w poszczególnych krajach europejskich. Platforma internetowa, stanowiąca główne narzędzie projektu, stanowi bezcenne źródło wiedzy nt. światowych trendów na rynku granulatu drzewnego. Za sprawą „gorącej linii telefonicznej” napływają zapytania z kraju i zagranicy. BAPE zamierza w najbliższym czasie opracować obszerny „Poradnik użytkownika pelet”. Wszystkie publikacje Agencji cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na aktualność i wiarygodność zawartych w nich danych.
Biopaliwa w transporcie wciąż wzbudzają wiele emocji. Brak informacji na rynku polskim jest jedną z przyczyn gorących dyskusji. Projekt BioNett dotyczył szerzenia tzw. know-how z zakresu lokalnych rynków biopaliw i miał za zadanie stymulować powstanie łańcucha logistycznego – od producenta upraw, poprzez producenta urządzeń do produkcji biopaliw, producenta biopaliw, dostawcy i dystrybutora paliwa, do odbiorcy końcowego. W ramach projektu opracowano szereg materiałów, a w tym „Poradnik stosowania biopaliw” oraz „Najlepsze praktyki w stosowaniu biopaliw w transporcie”.
Punkt Wspierania Przedsięwzięć „Termomodernizacja”, którego działalność została zapoczątkowana poprzez projekt ClearSupport, pomaga w realizacji projektów mających na celu ograniczenie zużycia energii na cele grzewcze. W ramach projektu przygotowano materiały ułatwiające potencjalnym inwestorom rozpoczęcie inwestycji. Opracowano katalog typowych rozwiązań technicznych, a także innowacyjnych narzędzi finansowych. Udzielana jest pomoc w zakresie przygotowania pełnej dokumentacji, pozwalającej na ubieganie się o dofinansowanie przedsięwzięć.
Na stronie internetowej projektu znajdują się poradniki techniczne i finansowe dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych oraz narzędzia do oceny jakości wykonanych prac, takie jak termowizja oraz badanie szczelności budynków.
Agencja uczestniczyła również w projekcie Sec-Tools, mającym na celu szerzenie tzw. know-how w zakresie planowania energetycznego w gminach, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych zasobów energii. W ramach projektu został opracowany tzw. toolbox, czyli zestaw narzędzi wspomagających wdrażanie zrównoważonej gospodarki energetycznej (ZGE) w samorządach lokalnych. Jest to obszerny katalog zawierający dokumenty strategiczno-polityczne z zakresu energetyki, poradniki na temat instrumentów fiskalno-administracyjnych oraz wielu innych narzędzi, np. w postaci programów komputerowych czy procedur pomocnych przy wprowadzaniu ZGE na terenie gminy.
W ramach projektu EL-EFF (Poprawa efektywności wykorzystania energii elektrycznej w ośmiu regionach Europy) opracowany został Regionalny Plan Działań do roku 2016 na rzecz poprawy wykorzystania energii elektrycznej w sektorze gospodarstw domowych. Zostanie on uwzględniony przy aktualizacji Regionalnej Strategii Rozwoju Energetyki dla woj. pomorskiego. Ponadto Agencja przeprowadziła „Kampanię -10%”. W czasie jej trwania zachęcaliśmy mieszkańców Pomorza do zarejestrowania wielkości zużycia energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, przed i po zapoznaniu się z broszurą informacyjną pt. „Chroń środowisko, oszczędzając pieniądze! Poradnik jak oszczędzać energię elektryczną w domu”. Akcja miała na celu zmianę zachowań konsumenckich mieszkańców oraz uświadomienie im licznych możliwości zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przy niewielkich nakładach: pracy i finansowych.
W ramach projektu e-TREAM powstała platforma e-szkoleniowa na temat zagadnień z zakresu transportu i komunikacji.
Platforma obejmuje dziewięć modułów tematycznych: podstawy z zakresu transportu i energii, styl jazdy i urządzenia samochodowe, alternatywne paliwa i pojazdy, biopaliwa (produkcja i wykorzystanie), zarządzanie transportem w jednostkach samorządu lokalnego, w szkołach, w przedsiębiorstwach i instytucjach, zarządzanie popytem oraz marketing w zarządzaniu transportem.
Użytkownik może wybierać pomiędzy poszczególnymi modułami szkoleniowymi, rozpocząć szkolenie od preferowanego modułu, a także przerwać swoją sesję szkoleniową i następnie ponownie zacząć ją kontynuować w dowolnie przez siebie wybranej chwili. Moduły szkoleniowe zawierają streszczenie danego tematu oraz linki do materiałów szczegółowych i rozbudowanych (np. linki do innych stron internetowych nt. podobnych projektów i przykładów dobrej praktyki).
Edukacja najmłodszych
Działania BAPE ukierunkowane są również na najmłodszych. Agencja ma świadomość tego, jak bardzo ważne jest to, aby tematyką energetyczno-środowiskową zainteresować najmłodsze pokolenie, które w postrzeganiu świata nie kieruje się stereotypami, za to chętnie uczy się nowego. Dwukrotnie zorganizowaliśmy konkursy twórcze, których tematem przewodnim było: „Drewno ma to coś – energia z lasów!” – konkurs na prace plastyczne oraz konkurs fotograficzny „Tryptyk ekologiczny”, czyli od źródła paliwa, poprzez jego wytworzenie, do wykorzystania.
Katarzyna Grecka,
BAPE,
Gdańsk
Linki do strony wszystkich projektów z uczestnictwem BAPE dostępne są na stronie internetowej
www.bape.pl