Odpowiedź na to pytanie daje projekt „Bioenergy Promotion”, realizowany w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013, którego celem jest promocja energii produkowanej z biomasy w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju w krajach Regionu Morza Bałtyckiego.

Partnerem wiodącym projektu, w którym uczestniczy 34 partnerów z krajów nadbałtyckich, jest Szwedzka Agencja Energetyczna (Swedish Energy Agency). W skład konsorcjum projektu wchodzą regionalne/lokalne samorządy, organizacje naukowe, agencje rozwoju OZE, jak również eksperci w dziedzinie leśnictwa oraz rolnictwa. W projekcie uczestniczy czterech partnerów z Polski: Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny BKEE, reprezentowany przez Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku IMP PAN, Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska w Gdańsku POMCERT, Politechnika Koszalińska oraz Fundacja „Spektrum” Centrum Wspierania Współpracy Międzynarodowej w Poznaniu.
 
Zadania i spodziewane rezultaty
Zadania w ramach Bioenergy Promotion zostały podzielone na trzy główne grupy tematyczne. W ramach pakietu „STRATEGIA” wypracowane zostaną wskazówki w zakresie kryteriów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do wykorzystania biomasy do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Będzie to forma odpowiedzi na propozycje UE w sprawie rozszerzenia zakresu „Kryteriów zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do biopaliw i biopłynów”, określonych w art. 17 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE.
Punkt 9 ww. art. 17 stanowi bowiem, że: „do dnia 31 grudnia 2009 r. Komisja przedkłada sprawozdanie na temat wymagań dotyczących systemu zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do zastosowań biomasy do celów energetycznych, z wyjątkiem biopaliw i biopłynów”.
Ponadto oczekuje się, że projekt dostarczy wskazówek (policy guidelines), które znajdą zastosowanie przy okazji przygotowywania Krajowych planów działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (art. 4 ww. dyrektywy), w krajach regionu Morza Bałtyckiego.
W ramach pakietu prac „SUB-REGIONY” realizowane są zadania mające na celu rozwój lokalnych rynków bioenergii w odniesieniu do konkretnych regionów, zidentyfikowanych przez partnerów projektu jako obszary objęte działaniem. W ramach podzadań realizowana jest inwentaryzacja aktorów regionalnych rynków biomasy oraz szacowane są zasoby biomasy. W zakresie jednego z podzadań wiosną 2009 r. utworzony został Regionalny Punkt Kontaktowy Bałtyckiego Klastra Ekoenergetycznego (BKEE).
 
Punkt kontaktowy
Punkt kontaktowy BKEE ds. Bioenergii mieści się w Instytucie Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jego działalność obejmuje:
·                    promocję bioenergii w woj. pomorskim, poprzez stymulowanie kontaktów między uczestnikami rynku biomasy (organizowanie spotkań/warsztatów/konferencji),
·                     konsultacje dla podmiotów zainteresowanych inwestycjami w Odnawialne Źródła Energii (w zakresie bioenergii),
·                    rozpowszechnianie informacji gromadzonych w trakcie trwania projektu Bioenergy Promotion.
BKEE, reprezentowany przez IMP PAN, pełni w projekcie funkcję koordynatora jednego z trzech głównych pakietów prac – grupy tematycznej „BIZNES”.
W jej ramach przewidziana jest realizacja zadań mających na celu inwentaryzację, analizę oraz stworzenie bazy danych technologii dostępnych w regionie Morza Bałtyckiego oraz oszacowanie potencjału środowiska biznesu poprzez rozpoznanie otoczenia biznesowego w regionie, inwentaryzację (mapping) dobrych przykładów w sektorze biznesu i analizę tzw. zrównoważonych modeli biznesowych. Ponadto w zakresie pakietu prac powstanie wirtualna platforma brokerska (tworzona przez POMCERT), która spełni wymagania i oczekiwania związane ze zwiększeniem wymiany usług, produktów i technologii z sektora bioenergetyki. Oprócz tego realizowane będą działania mające na celu wspieranie przedsięwzięć praktycznych, poprzez dostarczanie informacji, konsultacje oraz stymulowanie kontaktów biznesowych. Oczekuje się, że projekt Bioenergy Promotion przyczyni się do wzrostu inwestycji w sektorze produkcji bioenergii w Regionie Morza Bałtyckiego poprzez stymulowanie tworzenia klastrów oraz dalszy rozwój istniejących powiązań kooperacyjnych.
Warto zauważyć, że Sekretariat Programu Regionu Morza Bałtyckiego 2007-2013 w Rostoku spośród 24 nowych projektów zaakceptowanych do realizacji w latach 2009-2013 wybrał pod koniec 2008 roku trzy projekty strategiczne, w tym właśnie Bioenergy Promotion jako projekt wyjątkowo ważny dla rozwoju całego Regionu.
 
 
prof. dr hab. inż. Jan Kiciński,
doc. dr hab. inż. Adam Cenian,
mgr inż. Katarzyna Bogucka,
Instytut Maszyn Przepływowych PZN, Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny