Wynikiem konferencji Narodów Zjednoczonych w Ekwadorze jest dokument ?New Urban Agenda?, czyli światowy plan działania w kwestiach miejskich. Termin ?agenda? oznacza listę działań z określonym terminarzem i zadaniami dla sygnatariuszy.

Konferencja Habitat, poświęcona mieszkalnictwu i zrównoważonemu rozwojowi miast, znana jako Habitat III, odbyła się w październiku 2016 r. w Quito w Ekwadorze. Przyjęto na niej nowy miejski plan działania ONZ, który wynika z czterdziestu lat doświadczeń oraz świadomości dynamiki uwarunkowań i celów rozwoju miast, zmieniających się wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Działania ONZ mają stymulować kreowanie i wdrażanie odpowiednich polityk przez rządy, rozwijanie zasad projektowania przestrzeni miejskich i zapewnienie w nich odpowiednich usług, tak by miasta, skupiające ponad 2/3 ludności świata, stały się siłą napędową jego rozwoju.


Milenijne cele rozwoju miast
Dotychczasowy sposób myślenia o urbanizacji w wymiarze globalnym zawierał się w Deklaracji Stambulskiej w sprawie Osiedli Ludzkich z 1996 r., zwanej ?Habitat Agenda?. Spowodowała ona przyjęcie przez ponad 100 krajów konstytucyjnych praw obywateli do odpowiedniego mieszkania (oczywiście, sukces w tym względzie dotyczył przede wszystkim krajów słabiej rozwiniętych). W praktyce jednak od tego czasu redukowano faktyczne działania oraz ograniczano inwestycje agencji rządowych i międzynarodowych w fizyczną strukturę zabudowy...