Istniejące dzisiaj na Lubelszczyźnie lokalne źródła odpadów rolniczych nie są w kręgu zainteresowań fabryk pelletów z powodu ich dużego rozdrobnienia, a rosnące koszty transportu skłaniają rolników do ich spalania na miejscu wytworzenia.
Agropellet – granulat produkowany z odpadów w rolnictwie: słomy zbóż, rzepaku, ziół, lnu (paździerze lniane), odpadów grochu (grochowina, łuski) – to paliwo przyjazne dla środowiska i łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz dystrybucji. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz niską zawartością popiołu. Doskonale sprawdza się w małych instalacjach, takich jak kotłownie w domach jednorodzinnych, ale również w kotłowniach ogrzewających osiedla lub budynki użyteczności publicznej, np. szpitale, szkoły, biurowce itp.
Paliwo takie jest i będzie coraz bardziej atrakcyjne. Brak dostępnych odpadów drzewnych w kraju zamknął sektor produkcji pelletów z trocin dla małych firm. Rynek odpadów drzewnych kurczy się bardzo dynamicznie, a opanowany przez wielkie przedsiębiorstwa, produkujące płyty wiórowe i energetykę zawodową, funkcjonuje irracjonalnie, gdyż jest w znacznym stopniu wspomagany importem.
Dodatkowo areał uprawianych w Polsce roślin energetycznych, jako ewentualnego zamiennego głównego źródła surowca do produkcji, j...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?