VIII edycja Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu

Promowanie proekologicznych systemów zagospodarowania odpadów redakcja „Przeglądu Komunalnego” kontynuuje już od ośmiu lat. Szczególną uwagę przywiązuje do społecznych aspektów tej inicjatywy, a konkretnie do podejmowania przedsięwzięć z zakresu edukacji ekologicznej.


Tradycyjnie w połowie września zamykana jest lista uczestników, ale przed ogłoszeniem tegorocznych laureatów trzeba jeszcze zweryfikować i ocenić nadesłane materiały.
Ustawa o odpadach stanowi, iż odpady winny być zbierane w sposób selektywny, a podmiot prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych jest obowiązany do selektywnego odbierania odpadów oraz ograniczania ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Korzyści wynikające z wprowadzenia selektywnej zbiórki są oczywiste. To przede wszystkim: redukcja masy i objętości kierowanych na składowiska odpadów, wyeliminowanie ze strumienia odpadów substancji niebezpiecznych i minimalizacja zużycia surowców, a także korzyści ekonomiczne ze sprzedaży wyselekcjonowanych surowców. Doświadczenia prezentowane w ramach Konkursu wskazują, że wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki jest procesem złożonym i długotrwałym, wymagającym wielostronnych i kompleksowych przygotowań systemowych, w tym także działań promocyjnych i edukacyjnych.

Przyswoić codzienne nawyki
Funkcjonowanie systemu winno zapewniać realizację zasady: im czystszy surowiec wtórny – tym mniejsze koszty jego przetworzenia; im więcej odzyskanego surowca – tym mniejsze koszty transportu i utylizacji odpadów na składowisku. Segregacja odpadów „u źródła” wymaga przede wszystkim odpowiedniego poziomu świadomości ekologicznej, początkowo dużego wysiłku i dobrej woli, aby przyswoić sobie codzienne, praktyczne nawyki ich segregowania. Na pozór wydaje się to proste, jednak w praktyce wymaga długotrwałej edukacji ekologicznej.
W większości zgłaszanych do Konkursu projektów funkcje edukacji społeczności w zakresie segregacji odpadów „u źródła” pełnią lokalne organizacje ekologiczne, często współpracujące na zasadach partnerstwa z miejscowym samorządem czy firmami komunalnymi. Praktyczna edukacja w dziedzinie domowego segregowania odpadów w większości adresowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Zazwyczaj bowiem dzieci są bardziej niż ich rodzice wrażliwe na problemy ochrony środowiska i podatne na innowacyjne rozwiązania.
Nim poznamy tegorocznych laureatów, zgłoszenia rozpatrzą Komisje obradujące w ośmiu zespołach, odpowiadających kategoriom konkursowym. Ich zadaniem będzie dokładna weryfikacja nadesłanych materiałów oraz przygotowanie na posiedzenie Kapituły list nominowanych w poszczególnych kategoriach. W październiku zbierze się Kapituła Konkursu, która wyłoni zwycięzców.

Podstawowe kryteria oceny
Przypominamy, iż w każdej kategorii przyznawane są po trzy statuetki. Stanowią one nagrody równorzędne i w myśl §9 Regulaminu przyznawane są podmiotom (urzędom, firmom, związkom gminnym) podzielonym ze względu na ilość mieszkańców zamieszkujących obsługiwany przez dany podmiot teren. W Konkursie funkcjonują trzy równorzędne kategorie podmiotów obsługujących teren: do 30 tys. mieszkańców, do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców. Podstawowe kryteria oceny w bieżącej edycji stanowią: masa zebranego surowca wtórnego metodą selektywnej zbiórki oraz masa w przeliczeniu na jednego mieszkańca obszaru objętego zbiórką, ilość surowca przekazana do recyklingu (zgodnie z ustawą o odpadach), poświadczona kartą ewidencji i kartą przekazania odpadów oraz udokumentowany przyrost masy selektywnie zbieranego surowca w stosunku do roku poprzedniego.
Konkurs wsparły także wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej z: Torunia, Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi, Katowic i Olsztyna, przeznaczając w sumie 160 tys. zł na nagrody dla najlepszych jednostek z obszaru swojego działania. Przyznane będą także nagrody rzeczowe – zestawy pojemników oraz worki do selektywnej zbiórki odpadów. Podmioty mogły zgłaszać swój udział w wybranych kategoriach, ale też zadeklarować chęć startu we wszystkich. Jednostki, które zgłosiły się w kilku kategoriach i prawidłowo udokumentowały zbiórkę, mają szansę powalczyć o prestiżowe Puchary Recyklingu, których fundatorami są: Bank Ochrony Środowiska, Ministerstwo Budownictwa, Związek Miast Polskich oraz Polska Izba Ekologii.
W kolejnych wydaniach ujawnimy szczegóły dotyczące ilości zgłoszeń oraz uczestników.
Na finał Konkursu zapraszamy w listopadzie do Poznania, kiedy to podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2007 poznamy laureatów tegorocznej edycji.

Romana Dziubalska