Aktualności
Umeblowanie Olsztyna
W Olsztynie stworzono dokument „Strategia Meblowania Miasta”, który ma pomóc w zapanowaniu nad chaosem małej architektury obecnej w mieście. Projekt ten dzieli Olsztyn na cztery obszary: nowoczesny, staromiejski, historyczny i przyrodniczo-rekreacyjny. Wygląd ławek, stojaków na rowery czy koszy na śmieci będzie zależał od tego, w jakiej strefie się znajdą. Przy tym wyposażenie przestrzeni miejskiej zostanie podzielone na dwa typy: podstawowe, np. wykonane z jednolitych materiałów ławki czy barierki w określonym kolorze, oraz design, czyli meble zaprojektowane przez artystów. Te ostatnie będą pełniły funkcję nie tylko użytkową, ale i artystyczną jako małe miejskie dzieła sztuki. Ujednolicona zostanie kolorystyka poszczególnych obszarów. W strefie nowoczesnej przeważać będą szarości i jasne brązy, w historycznej – szarość i czerń, w staromiejskiej dominować mają naturalne tworzywa i stonowane kolory. Barwy brązowe i brunatne znajdą się w części przyrodniczo-rekreacyjnej. Dokument „Strategia Meblowania Miasta” ma stanowić pomoc w skoordynowaniu działań poszczególnych wydziałów miasta oraz wskazówkę dla inwestorów. Wzdłuż tras tramwajowych zostaną postawione także siedziska i stojaki rowerowe w kształcie zielonego liścia.
Zielone wieże
Na Tajwanie staną smukłe, bliźniacze drapacze chmur, które będą pełniły funkcje punktów obserwacyjnych oraz centrów kulturalnych. Dzięki temu będzie można podziwiać widok na miasto, znajdujące się w nim parki oraz naturalne otoczenie. Projektantami tego założenia o nazwie Taiwan Tower są: Steven Ma, San Liu, Xinyu Wan oraz Emre Icdem. Kompleks zostanie podzielony na trzy części: obserwatorium, muzea oraz dwie wieże o funkcji ekologicznej. Wzdłuż konstrukcji budynków o wysokości 350 m będzie przebiegał podniebny park. Te pełne zieleni wieże mają zawierać ponadto inne ekologiczne rozwiązania, takie jak: system uzdatniania wody, turbiny wiatrowe czy panele słoneczne. W wieżach znajdą się trzy muzea reprezentujące przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Odwiedzający będą mogli korzystać także z takich przestrzeni publicznych jak: plac wodny, teatr na wolnym powietrzu, zielony dom oraz plac, na którym odbywać się będą różne wydarzenia. Pozostała część budynku ma zawierać apartamenty, ptaszarnię dla zagrożonych gatunków, restauracje oraz wertykalną farmę. Na szczycie wież będą znajdować się dwie połączone platformy, dzięki czemu odwiedzający poczują się jak podczas spaceru w chmurach.
W miejscowości Normal w stanie Illinois w USA wybudowano rondo, które łączy zarządzanie ruchem ulicznym, hydrologię oraz atrakcyjną przestrzeń publiczną. Autorami tego projektu są architekci krajobrazu z biura Hoerr Schaudt. Skupione wokół nowego ronda ulice stanowią arterie dostarczające wodę deszczową na centralny plac, na którym znajduje się filtr oraz podziemne zbiorniki. Oczyszczona woda wykorzystywana jest w otaczającej rondo fontannie. Służy również do podlewania zieleni nasadzonej na środku i wokół ronda. Zieleń na rondzie tworzy park na miarę XXI w., a dźwięk wody w fontannie zagłusza odgłosy samochodów, umożliwiając mieszkańcom odpoczynek. Jest to miejsce symbolizujące zaangażowanie miasta w ochronę środowiska.
W poznańskich parkach stanęły nowe tablice informujące o przepisach porządkowych. Nowy regulamin korzystania z terenów zieleni w Poznaniu został przedstawiony w formie zabawnych piktogramów, których bohaterem jest chłopiec oraz towarzyszący mu piesek – poznański kejter. Chodzi o to, żeby obrazki były zrozumiałe zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i obcokrajowców. Ich projekt został wykonany przez jedną z poznańskich firm reklamowych. We wszystkich parkach i zieleńcach w mieście stanęły 134 tablice. Są one zabezpieczone specjalną folią antygraffiti. Koszt tej inwestycji wyniósł 210 tys. zł. Nowe przepisy ustanawiają zakaz wyprowadzania czworonogów bez smyczy oraz regulują problem psich odchodów poprzez zachęcanie mieszkańców do sprzątania po swoich czworonogach. Zaplanowano także powstanie kolejnych wybiegów dla psów oraz budowę nowego schroniska.
„Zielona Inwazja” – tak nazywa się instalacja, której autorami są architekci: Genaro Alva, Denise Ampuero i Gloria Andrea Rojas oraz projektantka Claudia Ampuero. Realizacja tego projektu nastąpiła w historycznym śródmieściu stolicy Peru w ramach Gran Semana de Lima, czyli tzw. Wielkiego Tygodnia Limy. Podczas tego festiwalu w przestrzeni publicznej miasta powstają liczne instalacje. W tym roku spośród 137 propozycji do realizacji na terenie Limy wybrano pięć. „Zielona Inwazja” jest improwizowanym parkiem publicznym, w którym wykorzystano zużyty plastik i opony, duże ilości trawy oraz kwiaty. Przedsięwzięcie przywodzi na myśl eksplozję kolorów, ponadto zapewniono łatwy dostęp do miejsc, gdzie można usiąść, odpocząć i spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Rozrzucone po całym centrum Limy, pofałdowane, małe wzgórza pokryte są naturalną trawą i stanowią zabawnie wyglądające miejsca do siedzenia. Kwiaty zostały posadzone w starych oponach, a część miejsc to siedziska pokryte trawą. Do stworzenia instalacji wykorzystano takie gatunki kwiatów, które dobrze znoszą miejskie warunki i suszę.