Aktualności
Miasto przyszłości
Almere to jedno z czterech miast konkurujących o zaszczyt zostania gospodarzem wielkich targów ogrodniczych Floriade 2022. Odbywająca się w Holandii co dziesięć lat impreza gromadzi średnio 2 mln zwiedzających. I to właśnie z myślą o kolejnej odsłonie wystawy, powstał projekt najbardziej zielonego miasta świata. Stworzyła go holenderska grupa MVRDV. Na przedmieściach Amsterdamu mają powstać nie tylko tymczasowe hale wystawowe, ale także 60 tys. nowych, ekologicznych domów i gigantyczne „biblioteki roślin”, których każda część zostanie poświęcona roślinności pochodzącej z różnych stref klimatycznych. Ideą projektu jest także „przedłużenie” centrum miasta o 45 ha. Ma ono stworzyć zatokę dla istniejącego już jeziora, na której pojawi się wielki ogród organizujący życie w mieście. Wszystkie działania mają na celu stworzenie zielonej metropolii, która będzie w stanie wyprodukować żywność i energię dla swoich mieszkańców. Co więcej, koncept zakłada oczyszczanie wody w mieście, recykling odpadów oraz stworzenie dużej różnorodności biologicznej. Mieszkańcy mają żyć w symbiozie z przyrodą. O tym, czy idealne miasto powstanie, dowiemy się za kilka lat. Tymczasem jeszcze w sierpniu tego roku The Nederlandse Tuinbouwraad wyłoni gospodarza Floriade 2022.
Inkubator żywności
W południowo-wschodniej części Chicago, a konkretniej w budynku The Plant, znajduje się wertykalna farma. Uprawa rozpoczęła się w tym miejscu już w 2010 r., jednak to swoiste gospodarstwo maksimum swojej produktywności osiągnie za cztery lata. Dotychczas budynek został dostosowany do uprawy warzyw, grzybów, a także produkcji chleba. Wkrótce będzie można warzyć tutaj ekologiczne piwo i kombuchę (rodzaj grzyba). W planach jest również hodowla tilapii w specjalnych, zrównoważonych zbiornikach wodnych. Działania podejmowane w The Plant nie zanieczyszczają środowiska. Oprócz tego budynek jest całkowicie samowystarczalny. System skojarzonej gospodarki energetycznej będzie dostarczał energię do ogrzewania i ochładzania w poszczególnych segmentach. Projekt jest innowacyjny, a jego realizacja odbywa się także przy współudziale wolontariuszy.
Nowoczesna technologia na skwerach
Opole jest pierwszym w Polsce miastem, które zaczęło stosować na terenach zieleni HydroBoxy. Są to produkty, które wspomagają rozwój roślin przez niwelowanie stresu wodnego, zwiększenie rozwoju systemu korzeniowego i przyspieszenie rozrostu części nadziemnej. Innowacyjna technologia skupia w specjalnych konstrukcjach superabsorbenty o silnych zdolnościach pochłaniania wody. Rodzimy patent pozwala na zmniejszenie zużycia wody i nawozów, dzięki czemu w dobie deficytu wodnego w Polsce można oszczędnie gospodarować tym dobrem. Miasto zakupiło już kilka partii tego produktu i sukcesywnie wykorzystuje go podczas tworzenia nasadzeń roślin. Pierwsze absorbenty wody trafiły do wybranych mis oraz donic z kwiatami sezonowymi zawieszanymi na latarniach w centrum Opola. Badania naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na licencji którego HydroBoxy są produkowane, potwierdzają przechwytywanie do 90% wody dostarczanej roślinom. Dzięki tej nowości, jaka pojawiła się na rynku ogrodniczym, będzie można cieszyć się obficie kwitnącymi roślinami przez cały sezon. (gr)
Odra dla turystów
W ramach transgranicznego projektu, mającego na celu rozwój turystyki i rekreacji wodnej z wykorzystaniem walorów rzeki w Bytomiu Odrzańskim, otwarto port. Inwestycja objęła także budowę sieci wodno-kanalizacyjnej z przepompownią ścieków oraz slipu (wyciągarki małych jednostek pływających). Oprócz tego nadodrzańska skarpa została zagospodarowana – powstał skwer z fontannami, ciągami komunikacyjnymi oraz oświetleniem. Projekt stanowi uzupełnienie i kontynuację realizowanego w latach 2005-2007 zadania pod nazwą „Budowa przystani turystycznych na Odrze w miejscowościach Cigacice Gmina Sulechów, Nowa Sól i Bytom Odrzański – Etap I”, które realizowane było w ramach EFRR – Program Interreg III A. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (woj. Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej, Priorytet 1.3. Ogólna wartość projektu wynosi 6,8 mln zł.
Zmysłowy ogród
Przy Zespole Szkół Specjalnych nr 4, a na terenie parku Harcerskiego w Sosnowcu powstanie ogród polisensoryczny. Głównie będzie służył niepełnosprawnym podopiecznym wspomnianej placówki. Zieleniec o planie koła zostanie podzielony na kilka stref. Powstaną miejsca do terapii dźwiękiem, zapachem i obrazem. Pojawią się ścianki dotykowe, alejki do stymulacji polisensorycznej (gdzie będzie można poznać urządzenia edukacyjne z działu optyki i akustyki) oraz przebiegająca wzdłuż rzeki ścieżka do hipoterapii. Kolejny etap prac przewiduje powstanie Zakładu Aktywności Zawodowej. Planuje się budowę nowego obiektu, w którym w przyszłości będą przeprowadzane warsztaty. Z ogrodu korzystać mogą także mieszkańcy Sosnowca. Przebywanie w miejscu pełnym dźwięków i zapachów wprawi odwiedzających w stan odprężenia. Park ma również pełnić funkcje integracyjne. Każdy, kto tutaj przyjdzie, będzie mógł pomóc podopiecznym ZSS 4 w wykonywaniu ćwiczeń.
Akcja stojak
Toruń wzbogaca się o nowe parkingi dla rowerów, których lokalizacje wskazali sami mieszkańcy. Do Miejskiego Zarządu Dróg wpłynęło ponad 50 zgłoszeń pochodzących zarówno od osób prywatnych, jak i od instytucji. Po konsultacjach z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków uzgodniono, gdzie konkretnie pojawią się stojaki. Wnioskujący wskazywali, że największe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe dla rowerów występuje w obrębie Starego Rynku. Stąd też w pierwszej kolejności stojaki pojawiły się w narożniku po zachodniej stronie Ratusza Staromiejskiego, w pobliżu Domu Harcerza oraz budynku poczty. Do 15 sierpnia br. zostanie ustawionych 105 stojaków. Każdy umożliwi wygodne oparcie roweru oraz jednoczesne bezpieczne jego przypięcie za ramę i koło. Koszt wyprodukowania i montażu wyniesie 23,2 tys. zł. Ze zgłoszeń mieszkańców wynika, że zapotrzebowanie na tego typu elementy jest znacznie większe (ponad 250 sztuk). Miejski Zarząd Dróg zamierza wkrótce rozważyć pojawienie się kolejnych miejsc parkingowych.