Podwyższanie niskich stanów w ciekach wodnych, zwiększenie zasobów wód gruntowych, poprawienie jakości wód, polepszenie mikroklimatu, rewaloryzacja ekologiczna, a także polepszenie wrażeń estetycznych użytkowników – to tylko niektóre profity, które zapewnia racjonalna gospodarka wodna w mieście.
Działania związane z projektowaniem urządzeń układu infiltracyjnego i retencyjnego należy rozpocząć już na etapie koncepcji. Podstawowym zadaniem jest szacunkowe określenie pojemności spływu wód deszczowych. Te działania wykonuje się w oparciu o współczynniki spływu dla różnych form zagospodarowania terenu. Największymi tego typu modyfikatorami charakteryzują się nawierzchnie utwardzone o nieprzepuszczalnym podłożu, a najmniejszymi – tereny zieleni. Dopiero na podstawie tych danych można przystąpić do prac projektowych. Wówczas istnieje możliwość korzystania z wielu sposobów gromadzenia, a następnie wykorzystywania tego rodzaju wód. Co ważne, przy zastosowaniu odpowiednich zabiegów, projektant ma do dyspozycji wodę znacznie lepszej jakości od tej opadowej.

Sposób zagospodarowania
Tereny zieleni miejskiej tworzą często osobne enklawy, bez możliwości ich połączenia i wspólnego zarządzania gospodarką wodną. Dlatego ważne jest wprowadzanie często niepowtarzalnych rozwiązań w skali parków, s...