Do podstawowych krzewów ozdobnych uprawianych na miejskich terenach zieleni należą tawuły (Spiraea). Znanych jest ok. 100 gatunków i dość liczne odmiany.
Kwitnące na wiosnę rośliny mają białe kwiaty, które zawiązują się w drugiej połowie lata. W przestrzeni miejskiej najlepiej sprawdza się tawuła van Houtte’a (Spiraea x vanhouttei). Jest to mieszaniec, powstały przed 1868 r. w Holandii, w wyniku krzyżowania tawuły kantońskiej (S. cantoniensis) i tawuły trójłatkowej (S. trilobata). Roślina tworzy szerokie, rozłożyste krzewy, które osiągają wysokość 1,5-2 m. Urzekająco wyglądają od połowy maja do początku czerwca (czasem do połowy tego miesiąca). W tym terminie są obsypane nadzwyczajną obfitością kredowobiałych kwiatów o średnicy do 1 cm, zebranych w płaskich baldachogronach. Pod ciężarem kwiatów cienkie pędy wyginają się łukowato (fot. 1). Takie piękne, rozłożyste okazy podnoszą walory ozdobne terenów zieleni, ale tylko do czasu, gdy ich cięcia dokonywane są w sposób prawidłowy. Niestety, w różnych miastach naszego kraju, w tym także w Poznaniu, służby odpowiedzialne za pielęgnację zieleni wskutek nierozważnych działań szpecą te rośliny (fot. 2).
Omawiana tawuła wygląda najładniej w formie naturalnej. Wycina się jedynie pędy najstarsze, chore lub złamane z różnych powodów (ale nie wszystkie za jednym razem). Rozsądne cięcie wykonuje się zaraz po kwitn...