Wypożyczalnia bicykli

Do grona miast, w których funkcjonuje system wypożyczania rowerów miejskich, już wkrótce dołączy Białystok. Jak poinformowały lokalne władze, mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z ok. 300 rowerów już wiosną 2014 r. Przetarg na operatora Białostockiego Roweru Miejskiego miał zostać ogłoszony jeszcze w sierpniu br. Do zadań zwycięzcy będzie należało najpierw stworzenie, a później obsługa systemu roweru miejskiego. Operator ma być odpowiedzialny za utrzymanie, konserwację i ubezpieczenie bicykli. Dane przedsiębiorstwo będzie także właścicielem rowerów, stojaków i terminali. Umowa operatorska ma obowiązywać do końca 2016 r. O lokalizacji 30 stacji rowerowych za pośrednictwem strony internetowej Białegostoku mogli zadecydować mieszkańcy. Wszystko wskazuje na to, że funkcjonowanie systemu wypożyczalni rowerów przewidziano na okres od marca do listopada przez 24 godziny na dobę. Aby móc wypożyczyć rower, trzeba będzie zarejestrować się w systemie i uiścić tzw. opłatę inicjalną w wysokości 10 zł. Pierwsze 20 minut korzystania z jednośladu ma być bezpłatne. Szacuje się, że za roczne utrzymanie systemu rowerów miejskich miasto zapłaci 1 mln zł.

 

Warszawa w dobrej kondycji 

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o uruchomieniu 100 nowych siłowni plenerowych. Miejsca te, nazywane niekiedy placami zabaw dla dorosłych, będą dostępne dla wszystkich chętnych przez całą dobę i bez żadnych opłat. Jeszcze w tym sezonie możliwość ćwiczenia na świeżym powietrzu zyskają mieszkańcy wszystkich warszawskich dzielnic. To oni zdecydują, w jakich lokalizacjach powinny się znaleźć nowe siłownie. Jednocześnie propozycję zaangażowania w projekt otrzymają warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe. Oczywistym warunkiem usytuowania urządzeń na terenie innym niż miejski będzie zagwarantowanie przez właściciela terenu ogólnodostępności danego miejsca. W każdej siłowni znajdzie się sześć urządzeń. Będą to m.in. orbitrek, wioślarz i narciarz. Ustalono już liczbę siłowni przypadających na każdą dzielnicę. Najwięcej tego typu obiektów pojawi się na Mokotowie ? 11 i na Pradze Południe ? 9. Na Ursynowie, Woli, Bielanach i w Śródmieściu powstanie po siedem siłowni. Targówek, Bemowo, Białołęka i Praga Północ zyskają po sześć placów do ćwiczeń. Na Ochocie i Wawrze będzie można spędzać aktywnie czas w którejś z pięciu siłowni. Natomiast Żoliborz, Ursus, Włochy, Rembertów, Wesoła i Wilanów będą oferowały po trzy place zabaw dla dorosłych. (bm)

 

Poznań okiem blogerów

Spojrzeć na Poznań okiem blogerów i pokazać miasto z nieco innej perspektywy ? taki jest cel współpracy Poznania z autorami popularnych blogów. Każdy z nich przygotował własną, zgodną z zainteresowaniami, trasę zwiedzania stolicy Wielkopolski. W oparciu o ich relacje i wpisy na blogach powstanie unikalny przewodnik turystyczny. Według Biura Promocji Miasta, blogosfera to specyficzna, popularna i wiarygodna przestrzeń wymiany doświadczeń. Natomiast blogerzy to osoby niezależne, mające swoje zdanie. Kilku z nich zostało zaproszonych do przedstawienia atrakcji Poznania. Zakłada się, że dzięki nim turyści odkryją nowe, nieznane dotąd oblicze tego miasta. Zosia Wawrzyniak i Magdalena Ratajczak, prowadzące blog Kobiety Biegają, zaprezentowały najciekawsze miejsca dla amatorów joggingu. Łukasz Kielban, autor Czasu Gentlemanów, wyruszył natomiast na poszukiwanie miejsc, w których przed wojną bawiły poznańskie elity. Adresy, w których rozwijają się nowe biznesowe idee w ramach ścieżki Poznań 2.0 zaprezentuje z kolei Maciej Mazurek, czyli twórca bloga Zuch Rysuje. Najbardziej znany polski bloger ? Kominek ? powrócił po latach do miasta, w którym studiował i odbył sentymentalną podróż po miejscach, w których dawniej i dziś gromadzą się młodzi ludzie. Z kolei o poznańskich wydarzeniach kulturalnych opowiedział Andrzej Tucholski, prowadzący blog Jest Kultura. Projekt ?Poznańska turystyka 2.0? był realizowany do końca sierpnia br. Elektroniczny przewodnik po mieście współtworzony przez blogerów ukaże się w drugiej połowie września br. Będzie można go bezpłatnie pobrać m.in. ze strony internetowej Poznania. (ko)

 

Wieże pełne jedzenia

 

W Chinach dostępnych jest coraz mniej gruntów rolnych, a metropolie rozwijają się z zawrotną szybkością, dlatego m.in. opracowano projekt sieci wież na terytorium Hongkongu, które będą miały na celu produkcję żywności dla tego autonomicznego regionu, podlegającego władzom Chin. Wieże mają powstać na obszarze dystryktu Tai Po, którego powierzchnia to blisko 15 tys. ha. Za projekt, który został zainspirowany polami ryżowymi, odpowiada firma JAPA. Innowacyjność wież, które składają się z serii pierścieni, polega na tym, że każdy z nich może się przesuwać w zależności od zapotrzebowania roślin np. na światło. Dodatkowym atutem jest fakt, że zaproponowano pionową infrastrukturę produkcyjną, co niewątpliwie sprzyja propagowaniu zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszenie potrzeb transportowych w przypadku dostarczania żywności. Co ciekawe, budynki będą również otwarte dla zwiedzających, aby każdy mógł zgłębić swoją wiedzę na temat rolnictwa w tym regionie. Wertykalne farmy to także swoiste laboratoria, w których wzrost roślin będzie monitorowany. Widok z 187-metrowej konstrukcji będzie obejmować panoramę wszystkich stron świata, co według projektantów jeszcze bardziej zainteresuje turystów bioróżnorodnością i korzyściami z niej płynącymi. Projekt w Tai Po to wyznacznik nowego paradygmatu w projektowaniu, dzięki któremu można zwiększyć produkcję rolną.

 

Starzejące się lasy

 

Jak dowodzą naukowcy, w tym Gert-Jan Nabuurs z holenderskiego Wageningen University, drzewa w Europie pochłaniają coraz mniej dwutlenku węgla ? zaledwie 10 procent rocznej emisji gazów cieplarnianych. Na taki stan rzeczy wpływają takie czynniki jak: sukcesywny spadek ilości zdrowych i dużych drzew, zmniejszenie powierzchni lasów, zmiany klimatyczne oraz pożary.

 

Pałacowo-parkowa odnowa na Kujawach

 

Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespół pałacowo-parkowy w Kłóbce zostanie zrewitalizowany, a w budynku powstanie muzeum promujące i dokumentujące tradycje kujawskiej szlachty. W tym roku budżet na odrestaurowanie terenu wynosi 4,7 mln złotych. Dworek, który wraz z zaniedbanym parkiem popadł w ruinę, na przełomie XIX i XX w. był prawdziwą perłą kujawskiego krajobrazu, ale dopiero teraz może odzyskać swą świetność. Prace nad dworkiem oraz parkiem w stylu angielskim, w którym zachował się fragment starodrzewu, zostały podzielone na etapy. Pierwszy z nich zakończył się w 2011 r. Udało się wtedy przeprowadzić prace melioracyjne na rzece Lubieńce. Kolejne prace trwają, a odrestaurowywanie pałacu wraz z parkiem, który będzie miał charakter ogrodu botanicznego, ma zakończyć się już w 2014 r.