Aktualności
Podziemny park na Manhattanie
Lowline to nazwa projektu największego na świecie podziemnego parku. Ma on powstać pod ulicą Delancey Street na Lower East Side w Nowym Yorku. Nazwa nawiązuje to High Line ? istniejącego już w mieście parku, znajdującego się na nieużywanych torach kolejowych,usytuowanych nad ulicami Manhattanu. Lowline mieścić się ma w położnej kilkanaście metrów poniżej gruntu nieczynnej od 1948 r. zajezdni tramwajowej Williamsburg Trolley Terminal. Powierzchnia zajezdni to ok. 4 tys. m2, a jej wysokość wynosi 6,1 m. Obiektzlokalizowany jest w jednym z najbardziej zurbanizowanych obszarów Nowego Yorku, praktycznie pozbawionym publicznej zieleni. Współtwórcy projektu ? James Ramsey i Dan Barasch ? zaprojektowali system kolektorów słonecznych ustawionych na powierzchni, które za pomocą światłowodów przesyłać będą promienie świetlne do umiejscowionych na sklepieniu kopuł, odbijających i rozpraszających je wewnątrz obiektu, co ma umożliwićrosnącym w parku roślinom fotosyntezę. W 2012 r. zespół zaprezentował działanie systemu w jednym z opuszczonych magazynów, na wystawie zatytułowanej ?wyobraź sobie Lowline?, którą w ciągu dwóch tygodni odwiedziło blisko 11 tys. osób. Projekt w wyjątkowy sposób podkreśla historyczną wartość zajezdni, łącząc zabytkową architekturę obiektu z nowoczesną technologią solarną, umożliwiającą rozwój roślinności pod ziemią.
Brytyjscy architekci nagradzają ?chłodną szklarnię?
Międzynarodową nagrodę RIBA Lubetkin Prize 2013 otrzymały dwie pracownie architektoniczne: Wilkinson Eyre oraz Grant Associates za ?chłodną? oranżerię nazwaną Cooled Conservatories w Singapurskim Garden by the Bay. W uzasadnieniu przyznania nagrody prezydent RIBA (Royal Institute of British Architects) Stephen Hodder podkreślił, że stworzenie w klimacie podzwrotnikowym warunków do rozwoju roślin pochodzących z chłodniejszych rejonów świata jest dużo bardziej energochłonne niż w odwrotnej sytuacji, a mimo to twórcom Cooled Consrevatories udało się zbudować ekologiczną szklarnię o powierzchni blisko 2 ha. Szklana konstrukcja budynku składa się z dwóch kopuł nazwanych Flower Dome and Cloud Forest, tworzących dwa odmienne ekosystemy. W jednym z nich utrzymany jest klimat śródziemnomorski, a w drugim znajduje się 35-metrowa, pokryta roślinnością ?góra? z wodospadem i ciągnącymi się wzdłuż koron drzew chodnikami. Specjalny rodzaj szkła pokrywającego kompleks pozwala na przepuszczenie 64% światła, ale jedynie 38% energii słonecznej, co pozwala utrzymać wewnątrz relatywnie niską temperaturę. Budynek wyposażony jest w system magazynowania deszczówki, używanej później do nawadniania roślinności. Energię elektryczną i cieplną uzyskuje się w całości z biomasy powstającej na terenie ogrodów.
?Gwiezdna Ścieżka?
Brytyjska firma Pro-Teq zaprezentowała świecący w ciemności produkt, nazwany STARPATH, który może być zastosowany do pokrycia praktycznie każdej powierzchni, z jakiej budowane są chodniki. W efekcie uzyskujemy niewymagające użycia energii oświetlenie. Materiał absorbuje promienie UV w ciągu dnia, a w nocy generuje świetlistą poświatę. Dodatkowo stanowi on antypoślizgową i wodoodporną warstwę, poprawiającą bezpieczeństwo użytkowników. Pierwszy raz technologię STARPATH zastosowano w Christ?s Pieces Park w Cambridge, gdzie pokrycie 140 metrów chodnika fluorescencyjną warstwą zajęło zaledwie cztery godziny. Natężenie światła emitowanego przez materiał zależy od ilości światła pochłoniętego w ciągu dnia, jednak jak zapewniają producenci,powłoka jest w stanie magazynować energię i emitować światło o różnych poziomach jasności, dopasowując się do warunków. Klienci mają do wyboru rozmaite kolory, rozmiary i rodzaje kruszywa. Technologia STARPATH jest ekologiczna, ponieważ wykorzystuje naturalne minerały i związki fosforyzujące. Przedstawiciele Pro-Teq zapewniają, że ich wynalazek jest doskonałym sposobem oszczędzenia energii i ochrony środowiska. STARPATH pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną i stanowi alternatywę dla dotychczasowych, generujących stałe oraz wysokie koszty metod zewnętrznego oświetlenia.
Futurystyczne kopuły od Amazona
W Seattle powstanie nowy biurowiec firmy Amazon. Budynek, zaprojektowany przez studio projektowe NBBJ, będzie się charakteryzował trzema wielkim kopułami w centrum kompleksu, zbudowanymi głównie ze szkła i aluminium. Pięciokondygnacyjny obiekt ma mieć powierzchnię ponad 65 tys. stóp powierzchni użytkowej i wysokość od 25 do 29 metrów, co pozwoli na umieszczenie wewnątrz dorosłych drzew, które będą tam miały doskonałe warunki do rozwoju. Również na zewnątrz budynków rosnąć będą dorosłe drzewa, dzięki czemu zapewniony zostanie przyjazny klimat pracy. Budynek służyć ma nie tyko pracownikom firmy, ale ludności miasta, a także turystom. Wokół obiektów powstanie park, a także ścieżki rowerowe oraz liczne stojaki na rowery ? kompleks będzie częścią zielonej przestrzeni miejskiej, znanej pod nazwą ?Block 19?: Pierwszy etap budowy już się rozpoczął i ma zakończyć się w 2015 r.
Zielone apartamenty w Bydgoszczy
W Bydgoszczy ruszyła budowa nowego apartamentowca ? Nordic Haven. Budynek o 18kondygnacjach będzie miał 66 metrów wysokości, co uczyni go najwyższym tego typu budowlą w mieście. Powierzchnia budynku to ok. 6000 m2. Konstrukcja nośna budynkuzostanie wykonana z drewnianych bali oraz szklanej powłoki, co ma wywołać skojarzenie z ażurem nadbrzeżnych, drewnianych mostów. Na licznych balkonach i dachu powstaną zielone ogrody, kształt budowli umożliwia też stworzenie rozległych, zielonych tarasów, na których posadzone zostaną drzewa. Do budynku przynależeć będzie ponadto prywatne molo, minipark i marina żeglarska nad brzegiem Brdy. Autorem projektu jest pracownia Nizio Design International. Celem jest wpisanie budynku w atmosferę nadbrzeżnej zabudowy przypołączeniu nowoczesnej architektury z historycznym otoczeniem.
Święto Drzewa i nowy park w stolicy
W Warszawie 10 października obchodzono 11 już edycję Święta Drzewa. Organizatorami wydarzenia, oprócz inicjatora ? klubu Gaja, byli miasto stołeczne Warszawa, Lasy Państwowe i firma LeasePlan Fleet Management Polska. Podczas inauguracji, która odbyła się przed Biblioteką Narodową, o posadzenie 20 symbolicznych drzew (wśród nich były czeremchy, cypryśniki, buk, dęby błotne, skrzydłoorzech oraz kasztanowce czerwone, leszczyny tureckie i lipy krymskie) poproszeni zostali m.in. przedstawiciele ambasaddziewięciu krajów, uczestników odbywającej się w połowie listopada w stolicy Konferencji Klimatycznej ONZ. Poprzednia, jubileuszowa edycja zakończyła się posadzeniem rekordowej liczby 112 500 drzew. W tym roku organizatorzy planują posadzenie 9 tys. drzew ? 4,5 tys. w Lesie Sobieskiego i na Wydmie Żerańskiej oraz 4,5 tys. na terenie Nadleśnictwa Celestynów. Przy okazji obchodów inauguracji święta prezes klubu Gaja, Jacek Bożek, wraz z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Programu 1 Polskiego Radia i Leszkiem Drogoszem, dyrektorem Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawy, ogłosili rozpoczęcie prac nad utworzeniem w mieście kolejnego parku. Założenie o powierzchni 5 hektarów ma powstać na terenie dotychczas zajmowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w rejonie Pola Mokotowskiego.Hasło przewodnie projektu brzmi: ?Drzewa zamiast śmieciarek?, a inicjatywa ma przywrócićzaniedbany teren mieszkańcom z ? co jest szczególne warte podkreślenia ? ich czynnym udziałem. Proces powstawania i kształtowania funkcji parku będzie na bieżąco konsultowany z mieszkańcami Warszawy, m.in. dzięki cyklicznym audycjom na antenie radiowej ?Jedynki?. Ten innowacyjny jak na polskie warunki model ma w założeniu twórców stać się inspiracją dla innych miast.