Zrównoważony kompleks

Turecka firma ONZ Architects ujawniła ostatnio plany wielopoziomowego Ostim Eco-Parku w Ankarze. Sztucznie uformowane wzgórze będzie zawiera nowoczesny ośrodek badawczy, zwieńczony kilkoma poziomami zielonych dachów. Ostim Eco-Park został tak zaprojektowany, aby zminimalizować wpływ na istniejący krajobraz, jednocześnie zapewniając roślinności nowe miejsce do wegetacji. Zielone tarasy pozwalają pracownikom na kontakt z naturą podczas przerw. Główny budynek, pełniący jednocześnie funkcję bramy do kompleksu, jest przeszklony, co w zamyśle architektów ma odzwierciedlać ideę otwartej wymiany myśli. Sam kompleks stanie się nie tylko miejscem pracy naukowców ? będzie on ogólnodostępny, stanowiąc swego rodzaju centrum upowszechniania wiedzy i idei. Główny budynek jest egzemplifikacją koncepcji zrównoważonego rozwoju. Projekt budynku zakłada ruchome ściany i elastyczną przestrzeń, co pozwala na dostosowanie jego wnętrz do aktualnych potrzeb. Czujniki na dachu mają regulować oświetlenie i warunki klimatyczne, co pozwoli na oszczędzanie zużywanej energii. Szklane ściany zapewniają wystarczające natężenie naturalnego oświetlenia w ciągu dnia, co pozwala magazynować pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych energię.

Park Miejski w Rawie Miejskiej nagrodzony

Zarząd Oddziału Łódzkiego Towarzystwa Urbanistów Polskich rozstrzygnął X edycję konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w woj. łódzkim w 2013 r. W kategorii zrewitalizowana przestrzeń publiczna nagrodę otrzymał plac 11 Listopada w Łasku, w kategorii nowa przestrzeń publiczna wyróżniono ścieżkę pieszo-rowerową z placem zabaw przy Zalewie Drzewickim w Drzewicy. Z kolei w najciekawszej kategorii ? przestrzeń w zieleni ? zwyciężył park Miejski w Rawie Mazowieckiej. W przypadku tej ostatniej nagrody, komisja konkursowa w następujący sposób uzasadniła werdykt: Nagrodę przyznano za zrewitalizowany układ spacerowy parku, nowe przestrzenie roślinne, w szczególności ogród różany, partery kwiatowe, wachlarz zieleni niskiej oraz nowoczesne wyposażenie parku w elementy małej architektury. Nowa kreacja historycznej przestrzeni zielonej poprawiła warunki środowiska, podniosła standard życia mieszkańców oraz przyczyniła się do ożywienia i rozwoju miasta.

Park Tysiąclecia zostanie odnowiony

Krakowska pracownia architektoniczna BudCud ukończyła prace nad koncepcją rewitalizacji parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Podstawą dla architektów stał się raport ?Społeczna koncepcja Parku Tysiąclecia?, opracowany przez Fundację Salony i zielonogórskie BWA, we współpracy z UM Zielona Góra. W nadaniu ostatecznego kształtu projektowi pomogli mieszkańcy miasta. Konsultacje społeczne przyczyniły się m.in. do określenia nowych funkcji parku i wyboru mebli miejskich, które się w nim pojawią. Na terenie Parku do końca lat 60. XX w. funkcjonował cmentarz Zielonego Krzyża. Dziś ten ponad 9-hektarowy park, położony niemal w centrum miasta, pokrywa gęsta sieć ścieżek, w części nieużywanych i zatartych. Poza tym widoczne są pozostałości cmentarza, wybujałe korony drzew przepuszczają małe ilości światła, a brak zieleni niskiej powoduje, że park sprawia wrażenie ciemnego, nieprzyjaznego i niebezpiecznego. Głównym założeniem rewitalizacji stało się więc przywrócenie życia w parku, zlikwidowanie przeszkód uniemożliwiających uczynienie z niego wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej o unikatowym charakterze. Przebudowie ulegnie sieć komunikacyjna, która zostanie oparta o kilka tzw. pętli o różnych funkcjach. Powstaną m.in. otaczająca park ścieżka pieszo-rowerowa, Pętla Aktywnej Rekreacji, Pętla Abstrakcyjna czy Pętla Spacerowa/Sensoryczna. Przestrzenie pomiędzy pętlami wypełnione zostaną ciągami niskich roślin płożących lub krzewów, które podkreślą granice tarasów i wskazują przebieg dawnych ścieżek. Rewitalizacja parku Tysiąclecia ma zakończyć się w 2015 r

Interaktywne przystanki w Gdyni

Od pewnego czasu mieszkańcy gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino mogą w oczekiwaniu na autobus cieszyć się nową atrakcją. Projektanci z pracowni AD12 umieścili na panelach bocznych wiat przystankowych dwa rodzaje interaktywnych tablic. Chwarzno-Wiczlino to dzielnica, w której dynamicznie rozwijają się nowe osiedla deweloperskie, borykające się z typowymi dla tego rodzaju przestrzeni problemami ? małą ilością terenów rekreacyjnych, ograniczoną siecią komunikacji publicznej, brakiem pełniących funkcje integracyjne przestrzeni publicznych. Celem projektu było przeobrażenie typowych przystanków autobusowych w miejsca sprzyjające kreatywnemu działaniu, zachęcenie mieszkańców do korzystania z publicznej komunikacji oraz stworzenie intrygującej, inspirującej przestrzeni, wzbogaconej o nowoczesne meble miejskie. Każdy przystanek został odświeżony ? dodano nowe tablice informacyjne i ławki, ale najbardziej rewolucyjną zmianą są zamieszczone na wiatach gry edukacyjne dla najmłodszych. Część przystanków została wyposażona w mapy-labirytny oparte na planie miasta. Zaznaczono na nim trasę, którą przebywa autobus komunikacji miejskiej i dodano gałkę, za pomocą której można dowolnie sterować kierunkiem wirtualnego pojazdu. Drugim typem atrakcji jest tablica szpilkowa, składająca się z ok. 2000 ruchomych bolców, w których można odcisnąć własną płaskorzeźbę lub dowolny przedmiot bądź kształt. Design każdego z nowych przystanków został zainspirowany klimatem okolicy. Żywe kolory przystanków sprawiają, że przestrzeń miejska staje się bardziej atrakcyjna dla oka. Projekt otrzymał dofinansowanie w gdyńskim konkursie ?Piękna Dzielnia?.

Zielona ściana w hiszpańskiej Vitorii

W ramach lokalnego projektu Inside Green Ring w hiszpańskiej Vitorii powstała zielona fasada budynku o łącznej powierzchni blisko 1500 m2. Projektanci z Urbanarbolismo and Unusualgreen Studios oraz Urbaser and Zikotz zaprezentowali unikalny projekt zielonej ściany, składającej się w zdecydowanej większości z roślin hydroponicznych (uprawianych w warunkach bezglebowych, na pożywkach wodnych ? zajmują one w sumie ok. 1000 m2 powierzchni ściany) oraz pnączy. W sumie na potrzeby projektu wykorzystano ponad 33 tys. sztuk różnorodnych roślin, z czego 97% to lokalnie występujące gatunki. Celem projektu była przede wszystkim poprawa bilansu energetycznego budynku Palacio de Congresos de Vitoria-Gasteiz. Udało się wzmocnić opór cieplny przegród zewnętrznych o 2644 m2K/W, czyli o ok. 270% dotychczasowej izolacyjności fasady. Wizualnie projekt fasady odzwierciedla ekosystemy otaczające miasto ? roślinność Salburua, pola Alavy, oraz wzgórza, lasy i góry Vitorii. Poszczególne ekosystemy zostały opisane na podświetlonych panelach, znajdujących się u podstawy budynku. W nocy zielona ściana oświetlana jest lampami LED.

Pionowy Las

Bosco Verticale w Mediolanie to coraz bliższy realizacji projekt studia Boeri Studio, który w nietypowy sposób łączy nowoczesną, wielokondygnacyjną zabudowę miejską z dążeniem do zapewnienia mieszkańcom kontaktu z naturalnym środowiskiem. Określany przez projektantów mianem pionowego lasu projekt jest przykładem zrównoważonego modelu budownictwa, które jednocześnie przyczynia się do regeneracji środowiska i wzrostu bioróżnorodności w mieście. Na ukończeniu są już dwa bloki mieszkalne ? o wysokości 110 i 76 m, umiejscowione w dzielnicy Isola. Zostanie na nich zasadzonych 480 dużych drzew, 250 średniej wielkości, 11 tys. roślin okrywowych i blisko 5 tys. krzewów. Ogółem powierzchnia, na której rozmieszczona będzie roślinność, obejmuje 7 tys. m2. System odzyskiwania wody zapewni możliwość podlewania roślin, a dodatkowym źródłem energii staną się zintegrowane panele fotowoltaiczne. Każde mieszkanie w blokach będzie posiadało taras z dostępem do roślinności. Największe z apartamentów zostaną wyposażone w tarasy o powierzchni aż 80 m2 .