Ćwiczenia antyterrorystyczne w opolskich wodociągach

Pod koniec marca mieszkańcy Opola mogli przyglądać się ćwiczeniom antyterrorystycznym, przeprowadzonym w miejscowych wodociągach. Celem było przeszkolenie pracowników na wypadek ewentualnego zamachu. Zgodnie z zaleceniami, na terenie całego kraju wodociągowcy przechodzą specjalne ćwiczenia i szkolenia z zakresu ochrony wodociągów oraz tego, jak zachowywać się w czasie ewentualnego ataku terrorystycznego. 
? Dostarczamy mieszkańcom regionu wodę, więc musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo terenu zakładu, gdyż skażona woda może z łatwością dotrzeć do odbiorców ? mówił na antenie Radia Opole Wojciech Wiśniewski, specjalista do spraw obrony cywilnej i ochrony Wodociągów i Kanalizacji w Opolu. Ćwiczenia w Opolu były otwarte dla widzów. Wszystko po to, aby uświadomić mieszkańcom, że takie sytuacje mogą mieć miejsce, a także uwrażliwić ich na wszelkie podejrzane zachowania. Jeszcze w styczniu br. niemieckie służby bezpieczeństwa wydały specjalne zalecenia, aby szczególnie chronić miejsca, które mogą stać się celem ataków bioterrorystycznych.

 

W Łodzi oczyszczalnia ścieków sprzedaje energię z biogazu

Biogaz pozyskiwany w łódzkiej Grupowej Oczyszczalni Ścieków wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej. Zakład produkuje rocznie ok. 10 GWh energii elektrycznej, co wystarcza na pokrycie 40% zapotrzebowania oczyszczalni. W części, w której następuje przeróbka osadów ściekowych, do produkcji energii elektrycznej stosuje się biogaz. Ścieki po przejściu części mechanicznej trafiają do części biologicznej, gdzie oczyszczają i przerabiają je odpowiednie bakterie. To właśnie bakterie fermentacyjne wytwarzają także biogaz, który stał się paliwem dla zakładowej elektrociepłowni. Rocznie w oczyszczalni wytwarza się około 8 mln m3 biogazu, z którego pow- staje nawet 10 GWh energii elektrycznej. To aż 40% energii, którą zakład zużywa w ciągu dwunastu miesięcy. Wykorzystywana jest ona do oświetlania budynków i m.in. do napędzania maszyn w hali dmuchaw, gdzie wytwarza się sprężone powietrze.

Opracowanie: Gabriela Jelonek