Budzące największe wątpliwości branży podwyżki stawek opłat za pobór wód, które znalazły się w nowej ustawie Prawo wodne, mają być wdrażane stopniowo, aby maksymalną wartość osiągnąć w ciągu pięciu lat.

Długo oczekiwany przez branżę projekt ustawy Prawo wodne został 26 kwietnia 2017 r. skierowany do Sejmu. Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, pytany o zmiany, jakie niesie za sobą ostateczny projekt ustawy, wyjaśnia, że większość zapisów, które opublikowano po posiedzeniu Rady Ministrów 18 października ub.r., pozostała bez zmian. Inne są jedynie regulacje związane z żeglugą śródlądową.

Zapisy projektu ustawy w trakcie prac nad jego kształtem budziły wątpliwości wśród przedstawicieli branży wod-kan i samorządowców, głównie ze względu na potencjalny wzrost cen wody dla końcowego odbiorcy. Jak wyjaśnia Mariusz Gajda w wywiadzie dla miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?: Komisja Europejska zgodziła się, by na razie zachować dotychczasowe stawki, ale potem będą one stopniowo rosnąć do maksymalnych wartości. Myślę, że ten proces zostanie rozłożony na pięć lat. Całą rozmowę z wiceministrem znajdziecie Państwo na łamach majowego wydania czasopisma.

Polecam także lekturę artykułu ?Prawo wodne wreszcie w Sejmie?, przygotowanego przez mec. Macieja Kiełbusa ?na gorąco? po publikacji najnowszego aktu prawnego. Mecenas podkreśla m.in., że obecnie na naszą niekorzyść może działać niespotykane tempo prac, które będzie towarzyszyć rozpatrywaniu projektu nowej ustawy. Prawo wodne ma bowiem wejść w życie w swojej zasadniczej części już 1 lipca 2017 r.: Co więcej, pewna część przepisów ? w tym zmiany w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz przepisy umożliwiające organizację Państwowego Gospodarstwa Wodnego ?Wody Polskie? ? ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc bez okresu vacatio legis ? podkreśla mec. Kiełbus.

Przepisy nowego Prawa wodnego mają wpływ również na kwestię wód opadowych, którym poświęciliśmy dział ?Temat numeru?. Piszemy w nim między innymi o możliwościach zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w miastach, a także poruszamy kwestię wprowadzenia taryf za wody opadowe.

Serdecznie zachęcam do lektury majowego wydania, a wszystkich Państwa, którzy chcieliby osobiście porozmawiać z redakcją i przekazać nam swoje opinie oraz spostrzeżenia (nie tylko na temat nowego Prawa wodnego), zapraszam na stoisko firmy Abrys, wydawcy miesięcznika ?Wodociągi-Kanalizacja?, podczas majowych Targów WOD-KAN w Bydgoszczy.

redaktor prowadząca
Martyna Matuszczak