Wodę będziemy oczyszczać skórkami od cytrusów?

Naukowcom z Hiszpanii i Meksyku udało się oczyścić wodę z metali ciężkich dzięki wykorzystaniu skórek z cytrusów. Innowacyjne metoda została opracowana przez badaczy z Uniwersytetu w Granadzie, którzy współpracują ze specjalistami z meksykańskiego Centrum Badań Elektrochemicznych i Rozwoju Technologicznego (CIDETEQ) oraz Centrum Rozwoju Inżynieryjnego i Przemysłowego (CIDESI).
Naukowcy wspólnie opracowali  materiał adsorpcyjny, do produkcji którego wykorzystano skórki z pomarańczy i grejpfrutów. Jak tłumaczą badacze, rozwiązanie to udało im się stworzyć dzięki poddaniu odpadów kontrolowanemu procesowi obniżania ciśnienia. Nowa technologia umożliwiła m.in. zwiększenie porowatości skórek, co pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości. 
Kolejne testy wykazały, że wkrótce produkcja ekologicznego adsorbera będzie mogła rozpocząć się na wielką skalę. Materiał ma potencjał, aby konkurować z powszechnie dotychczas wykorzystywanym węglem aktywnym. Nowe tworzywo selektywnie oczyszcza wodę, usuwając z niej metale ciężkie i zanieczyszczenia organiczne.
Skórki od cytrusów są problematycznym odpadem, szczególnie ze względu na swoją niewielką przydatność oraz z uwagi na fakt, że zajmują dużo miejsca. Szacuje się, że rocznie produkuje się ich ok. 38 mln ton. Teraz pojawiła się  szansa na ich efektywne wykorzystanie. 

 

W tych krajach nie spuszczaj papieru toaletowego w muszli klozetowej

Co kraj, to obyczaj. Okazuje się, że korzystanie z toalety i związane z tym czynności także zależą od kulturowej zwyczajowości. Powszechnie przyjęło się, że papieru toaletowego nie używa się w krajach arabskich czy azjatyckich, zarówno ze względów higienicznych, jak i religijnych. W tych państwach zazwyczaj panują wysokie temperatury, dlatego za bardziej higieniczne uznaje się podmywanie. W praktyce wygląda to tak, że obok toalety (która zazwyczaj nie jest znaną nam muszą klozetową, lecz tzw. toaletą turecką, wyglądającą jak dziura w podłodze) stoi wiadro z wodą lub zamontowany jest kranik. W tradycji muzułmańskiej, zgodnie z zapisanymi w Koranie i Sunnach słowami Allaha, wszystkie czynności higieniczne należy wykonywać lewą ręką i tę dłoń uważa się za ?brudną?. Ma to uzasadnienie higieniczne i zasadność takiego zachowania jest potwierdzona naukowo. Nieco inaczej sytuacja wygląda we wschodniej części Europy. W takich krajach, jak Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Grecja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Cypr czy Turcja, wprawdzie natrafimy na muszle klozetowe i papier toaletowy, jednak nie wolno go spuszczać w toalecie, lecz należy wrzucić do stojącego obok wiadra. Wszystko ze względu na system kanalizacji i wąskie rurociągi. Kwestia ta często spędza sen z powiek turystom, którym zdarza się nie przestrzegać obowiązujących w danym kraju zasad, a przez to sprawić, że w całym hotelu zatyka się kanalizacja. Takie obostrzenia obowiązują też w niektórych starych budynkach i kamienicach na zachodzie i południu Europy. 

 

Na podstawie: www.o2.pl i www.naukawpolsce.pap.pl opracowała: Gabriela Jelonek