Benchmarking to analiza porównawcza, która pozwala przestudiować wiele wskaźników istotnych dla podejmowania decyzji. Umożliwia porównanie jednego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego z innymi przez ustalenie tych obszarów działalności, w których przedsiębiorstwo to osiąga lepsze wyniki, a także poprzez zidentyfikowanie tych obszarów, w których należałoby coś poprawić.

W raporcie benchmarkingu firm sektora wodociągowo-kanalizacyjnego za 2015 r. znalazło się 35 wskaźników, w tym: eksploatacyjne, inwestycji i remontów, środowiskowe oraz finansowe. Wskaźników wartych szczegółowego opisu jest bardzo dużo. Dotyczą one m.in. energochłonności procesu poboru, uzdatniania i dostarczania wody, energochłonności odbioru i oczyszczania ścieków, strat wody, napływu wód przypadkowych, awaryjności sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, rentowności działalności wodociągowo-kanalizacyjnej oraz ceny wskaźnikowej wody i ścieków.

Znaczące inwestycje i remonty

Analizując wartości wskaźników obliczonych na podstawie corocznego badania Benchmarkingu Przedsiębiorstw Wodociągowo-Kanalizacyjnych w Polsce, warto przyjrzeć się dokładniej danym dotyczącym inwestycji i remontów. W tej części opracowania ujęto następujące wskaźniki: przyrostu nowej sieci wodociągowej, stopnia wymiany sieci wodociągowej, przyrostu nowej sieci kanalizacyjnej i stopnia jej wymiany. Wskaźniki inwestycji i remontów wykorzystywane są głównie do oceny rozwoju infrastruktur...