Aktualności ze świata
Konie wśród zieleni
Longchamp Racecourse, słynny paryski tor wyścigów konnych ? hipodrom, przez najbliższe dwa lata będzie poddawany gruntownej modernizacji. Za projekt przebudowy obiektu odpowiada francuski architekt krajobrazu Dominique Perrault. Po zakończeniu prac, obszar ten stanie się jednym z największych terenów zieleni w stolicy Francji, podkreślającym historyczną spuściznę okolicznej zabudowy oraz samego hipodromu. Projekt uwzględnia założenia przyjętego w 2011 r. masterplanu rewitalizacji całego miasta, w tym zwiększenie powierzchni terenów zieleni miejskiej. Przebudowa sprawi, że Longchamp Racecourse utrzyma status jednego z największych i najważniejszych na świecie obiektów, na których odbywają się wyścigi konne, a zarazem zyska kilka innych funkcji. Kluczowym elementem projektu jest skomplikowany system, dzięki któremu na trybunach będzie mogło zasiąść 60 tys. widzów, którzy rokrocznie przybywają, aby zobaczyć prestiżowe wyścigi Prix de l?Arc de Triomphe. Chaotyczną, powstającą przez lata zabudowę (obiekt ukończono w 1857 r.) zastąpią nowoczesna trybuna i estetyczne pawilony, co pozwoli uwypuklić piękno zielonego krajobrazu blisko 63-hektarowego obszaru wokół toru. Odnowiony obiekt zostanie oddany do użytku w październiku 2017 r.
(www.perraultarchitecture.com)
Ekologiczna oaza
Firma Baharash Architecture otrzymała zadanie zaprojektowania i wybudowania pierwszego zielonego osiedla na jałowych, pustynnych terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pionierski kompleks, zwany Oasis Eco Resort, powstanie w miejscowości Liwa. Cała inwestycja jest możliwa dzięki opracowaniu nowej metody pozyskiwania wód gruntowych z niezwykle głębokich studni. Ilość wydobywanej w ten sposób wody otwiera przed architektami nowe perspektywy. Inspiracją dla kompleksu są pustynne oazy, wykorzystywane przez całe wieki przez Beduinów. Osiedle zyska w ten sposób nie tylko możliwość nawadniania terenów uprawnych, ale i hodowli ryb, a także rozległe zielone tereny rekreacyjne, które staną się ostojami licznych gatunków dzikich zwierząt. Projekt Oasis Eco Resort zakłada budowę nowoczesnego, luksusowego osiedla, obejmującego 84 apartamenty otaczające życiodajną studnię. Wszystkie budynki zapewnią mieszkańcom piękne widoki i dostęp do szerokiego, wspólnego tarasu, na którym znajdą się punkty usługowe, w tym bar i restauracja, w których posiłki będą przygotowywane z miejscowych produktów. Cały kompleks ma wręcz kipieć wszechobecną zielenią i wodą. Budynki powstaną z wykorzystaniem najnowocześniejszych, proekologicznych technologii i będą w dużej mierze samowystarczalne. Prąd zapewnią panele fotowoltaiczne, zaś zużywana w obiekcie woda zostanie oczyszczona i użyta ponownie.
(www.baharash.com)
W betonowej dżungli
W biznesowym centrum Francji, czyli w dzielnicy La Defense, powstanie budynek, który ma łączyć elementy nowoczesnej architektury użytkowej z naturalnym krajobrazem. Obiekt będzie stanowił swego rodzaju ?bramę?, witającą ludzi wkraczających do dzielnicy. Za projekt budynku nazwanego OxyGene odpowiada architekt Stephane Malka. W obiekcie zaplanował on wszystkie elementy, których obecnie brakuje w biznesowym krajobrazie, w tym ogrody pełne kwiatów i nowoczesną restaurację z rozległym tarasem. Przemyślana lokalizacja budynku zapewni mieszkańcom i użytkownikom okolicznych wysokościowców doskonały widok na tę oazę zieleni wśród betonowej dżungli. Pomysł na design wielopoziomowego budynku zaczerpnięto z tradycyjnych, romantycznych, XIX-wiecznych ogrodów, pełnych kwiatów, traw i krzewów, a także odosobnionych zakątków, w których w intymnej atmosferze można pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, nie zważając na warunki atmosferyczne. Zawieszony nad autostradą ?most? ma stanowić miejsce odpoczynku i relaksu dla biznesmenów oraz pracowników pobliskich biur, a zarazem stanie się pierwszą z licznych inwestycji, mających ożywić krajobraz dzielnicy.
(www.stephanemalka.com)
Doskonały kontrapunkt
W stolicy Cypru ? Nikozji ? powstał 67-piętrowy budynek mieszkalno-użytkowy nazwany White Walls (Białe ściany). Obiekt stanowi nowy punkt orientacyjny na mapie miasta, którego dotychczasowy krajobraz był zdominowany przez niską, horyzontalną zabudowę. Wyróżniający się wysokością White Walls, to doskonały kontrapunkt dla zabytkowych, średniowiecznych budynków, otoczonych miejskimi murami i fosą.
Wysokościowiec ma 18 kondygnacji, z których dziesięć ma charakter mieszkalny, sześć biurowy, a dwie użytkowo-handlowy. Oprócz nietypowej, białej elewacji cechą wyróżniającą budynek jest ogród wertykalny, który zajmuje niemal 80% powierzchni jego południowej ściany. Nie licząc niezaprzeczalnych walorów estetycznych, roślinność pełni też praktyczne funkcje: zapewnia cień, izoluje wnętrze od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych oraz osłania mieszkania i biura latem, jednocześnie przepuszczając odpowiednią ilość światła do wnętrza w okresie zimowym. Żywa ściana składa się z dziesiątek odmian lokalnej roślinności, która wraz ze zmianami pór roku ulega nieustannym przeobrażeniom. Budynek otoczony jest starymi, 400-letnimi drzewami oliwnymi, które łączą się z pobliskim parkiem. Całość zaprojektował francuski architekt Jean Nouvel we współpracy z lokalną pracownią Takis Sophocleous Architects.
Opracował Bartosz Zujewski