Aktualności ze świata
Zielony urząd
Biuro projektowe SAMOO Architects & Engineers z Seulu zostało wybrane na wykonawcę kompleksu rządowego Ulju w mieście Usan (Korea Południowa). Projekt tej nietypowej placówki zakłada maksymalnie wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu, na jakim powstanie obiekt. Mowa o zboczu wzgórza, na którym zostanie wybudowanych kilka kondygnacji. Najniższy poziom zapewni łatwy dostęp do przestrzeni użyteczności publicznej, takich jak centrum obsługi petentów, gabinety urzędników czy wielofunkcyjne sale konferencyjne i szkoleniowe. Górny poziom ? Grand Plaza ? stanowić ma tzw. część rozrywkową, w której odbywać się będą różnego rodzaju imprezy i publiczne zgromadzenia. Fasada głównego budynku pokryta została prostą elewacją, mającą podkreślić solidność i stabilność kompleksu. Całość inwestycji ma zostać oddana do użytku w 2018 r. Kompleks będzie pełnił funkcję nie tylko użytkową, za sprawą biur lokalnej administracji samorządowej, ale i rozrywkowo-wypoczynkową. Na terenie obiektu znajdą się bowiem tereny zieleni, a także boiska sportowe i obiekty rekreacyjne. W ten sposób władze chcą nieco złagodzić wizerunek urzędów, dotychczas kojarzonych z szarymi biurowcami i nieprzyjazną atmosferą.
?Wapienne Wieżowce?
Malezyjscy architekci, Jethro Koi Lik Wai i Quah Zheng Wei, stworzyli bardzo ciekawy projekt, który zdobył wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu na najlepszy wieżowiec, organizowanego przez magazyn ?eVolo?. Wyróżniony przez redakcję projekt, którego nazwę można przetłumaczyć jako ?Wapienne Wieżowce?, to wyraz sprzeciwiania się ludzkiej skłonności do eksploatacji wapiennych skał, w wyniku czego coraz rzadziej można je napotkać w Chinach czy Wietnamie. Wapień, z którego zbudowane są charakterystyczne formacje skalne służy nie tylko jako materiał budowlany, kruszywo stosowane do budowy dróg, ale także np. jako pigment i wypełniacz w takich produktach, jak farby i pasty do zębów. Surowiec znajduje również szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym. Pozyskiwanie przez przemysł wapnia ze skał prowadzi nie tylko do niszczenia pomników przyrody, ale także zwiększa ryzyko katastrof naturalnych, ponieważ wapienne skały chronią przed powodziami czy osunięciami ziemi. Nowoczesne budynki ?Wapiennych Wieżowców? mają być wkomponowane w takie właśnie unikalne dla wschodnioazjatyckiego krajobrazu wzgórza. Najpierw zostaną one odpowiednio wydrążone i wzmocnione specjalną stalową konstrukcją, która ma zapobiec erozji skał, a jednocześnie będzie stanowić łącznik między naturą a wkomponowaną w nią nowoczesną architekturą, wyróżniającą się fasetowaną, szklaną powierzchnią. W ten sposób powstaną osadzone w naturalnych pejzażach luksusowe powierzchnie mieszkalne, biurowe czy hotelowe.
Wielofunkcyjny most
Władze Gothenburga (Szwecja) zleciły Ericowi Anderssonowi i inżynierom z ELU zaprojektowanie nowego mostu dla pieszych, który znajdzie się w zabytkowej dzielnicy Haga. Most ma być elementem nowego układu komunikacyjnego w centrum miasta i łączyć brzegi pochodzącej z XVII w. fosy, będącej jedną z największych atrakcji dzielnicy. Władze miejskie intensywnie rewitalizują ten obszar, sukcesywnie odnawiając historyczne budynki. Jednym z priorytetów jest przybliżenie przestrzeni publicznej pieszym. Konstrukcja mostu zostanie w całości wykonana z włókna węglowego, co nada jej niezwykłej lekkości i sprawi, że most będzie wyglądał, jakby unosił się nad powierzchnią wody. Konstrukcja zyska kształt okręgu z przylegającą do niego styczną. Na całej powierzchni mostu zostaną rozmieszczone białe diody LED, zapewniające jego oświetlenie. Dodatkowo w okresie zimowo-jesiennym most będzie ogrzewany gorącym powietrzem, co sprawi, że nie będzie na nim zalegał śnieg. Nietypowy, okrągły kształt mostu wykreuje nową miejską przestrzeń ? promenadę łączącą parkowe tereny zieleni z wodą, zapewniającą liczne miejsca do spacerów i odpoczynku. Innym zastosowaniem konstrukcji będzie możliwość wykorzystania jej jako miejskiego amfiteatru ze sceną, którą można zainstalować na powierzchni wody. Most będzie służyć zatem nie tylko jako łącznik między brzegami fosy, ale jako miejsce, gdzie można wysłuchać koncertu, obejrzeć przedstawienie teatralne czy po prostu urządzić piknik lub poczytać książkę.
Unikalny kompleks
W Irbilu ? czwartym co do wielkości mieście w Iraku ? powstanie unikalny kompleks mieszkalno-usługowy, zaprojektowany przez międzynarodowe biuro projektowe 4M we współpracy z RGGA. W obiekcie znajdą się nie tylko luksusowe apartamenty (w sumie będzie tam 2500 mieszkań różnej klasy) i biura, ale też obszerne tereny rekreacyjne oraz miejsca spotkań i wypoczynku. Wszystkie budowle zostaną połączone w spójną strukturę za pomocą zielonych tarasów i ogrodów. Projekt uwzględnia współczesne trendy socjologiczne, w których dominuje tendencja do zaspokajania różnorakich potrzeb w jednym miejscu, z czego wynika m.in. niezwykła popularność i rozwój centrów handlowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nastawionego na konsumpcję społeczeństwa, kompleks mieszkaniowy zapewni im szeroki asortyment placówek handlowo-usługowych na parterze, a jednocześnie rozległą przestrzeń, służącą do aktywnego wypoczynku na wyższych, zewnętrznych poziomach, które zdominuje zieleń. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku, który ma się stać jednym z symboli miasta, znajdują się największe atrakcje turystyczne Irbilu ? zamek i park męczennika Samiego Abdula-Rahmana.
Drzewny pawilon
Niezwykle interesującą instalację stworzono na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu muzycznego Coachella Valley w Kalifornii. Konstrukcję tego pawilonu niemal w całości zbudowano z surowców wtórnych ? przede wszystkim papierowych opakowań. Przypominająca zbiorowisko drzew instalacja doskonale skomponowała się z półpustynnym krajobrazem otaczającym miejsce organizowania festiwalu. Ta nietypowa, pełniąca funkcję mebla miejskiego rzeźba, stała się unikalną formą ochrony przed palącymi promieniami słońca, tworząc tym samym płaszczyznę sprzyjającą towarzyskiej integracji uczestników festiwalu, którzy przesiadywali w jej cieniu. Idea drzewnego pawilonu odwołuje się do zrównoważonego podejścia do wykorzystywania odpadów ? jest to udany eksperyment artystyczno-architektoniczny, bazujący na wykorzystaniu właściwości materiału powstałego z papieru przekształconego w trwałą, włóknistą masę, której można nadać wybrany kolor za pomocą specjalnego, organicznego pigmentu, nanoszonego na gotową konstrukcję. Powstanie tego typu pawilonu wiąże się z bardzo niskimi kosztami, może mieć on dowolną formę, a w dodatku ? w przeciwieństwie do instalacji wykonanych z innych popularnych materiałów, np. z włókna szklanego czy tworzyw sztucznych ? drzewny pawilon można po zakończeniu imprezy poddać recyklingowi lub kompostowaniu. Projekt powstał w studiu projektowym Ball-Nogues w Los Angeles.