Od kilku lat trwa boom na wytwarzanie paliw alternatywnych z odpadów. Daje się to także zauważyć w ilości konferencji i seminariów dedykowanych temu zagadnieniu i zainteresowaniu, jakim się one cieszą. Do grona imprez poświęconych temu tematowi należy Forum Paliw Alternatywnych. Jego druga edycja pt. „Spalanie biomasy i paliw alternatywnych w energetyce i przemyśle cementowym” odbyła się w dniach 19-22 września br. w Złotnikach Lubańskich.

Na wykorzystanie biopaliw w kontekście ekorozwoju zwrócił uwagę prof. Jerzy Zwoździak z Politechniki Wrocławskiej. Podsumowując swój referat, stwierdził on, że korzystanie z biopaliw ma swoje uzasadnienie w uniezależnieniu gospodarki od paliw kopalnych i ochronie powietrza. Jednakże z wykorzystaniem biopaliw wiążą się też efekty niekorzystne. Dotyczą one m.in. uprawy roślin przeznaczonych do produkcji biopaliw, które wiążą się z zajęciem dużych połaci gruntu, zagrożeniem bioróżnorodności i degradacją środowiska. W dodatku problemem jest transport biopaliw lub ich komponentów z dużych odległości, co powoduje dodatkową emisję zanieczyszczeń.
O właściwościach paliwowych zmieszanych odpadów komunalnych opowiedział dr Krzysztof Czajka z firmy Gospodarka Odpadami, Ochrona Środowiska, Zespół Ekspertów. Z jego badań wynika, że w wielu próbach odpadów pobranych ze składowisk notowane były podwyższone zawartości rtęci, co może przeszkadzać w termicznym ich przekształcaniu.
W bardzo dynamiczny sposób problemy ze spalaniem odpadów zwierzęcych na jednej z krajowych instalacji omówiła dr inż. Danuta Król z Politechniki Śląskiej.
Dla producentów paliw alternatywnych jedną z bardziej interesujących informacji, zaprezentowanych podczas konferencji, jest ta, iż ze względu na zmieniające się zasady stosowania i rozliczania współspalania biomasy energetyka wykazuje zainteresowanie zastąpieniem biomasy przez współspalanie paliw z odpadów. Wskazał na to Marek Paw z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna w Bełchatowie.
Wymogi jakościowe, stawiane paliwom z odpadów przez przemysł cementowy, zaprezentował Dariusz Rychter ze spółki CEMEX Polska. Wykazał on, że skutkiem spalania paliw złej jakości są problemy z utrzymaniem stabilności procesu klinkieryzacji, co z kolei wpływa na jakość produktów i wynik finansowy cementowni. A że z jakością dostarczanych do cementowni paliw nie jest dobrze, udowodniły zaprezentowane przez prelegenta informacje. Okazuje się, iż obok zanieczyszczeń chemicznych, takich jak chlor, siarka oraz metale ciężkie, trafiają się zanieczyszczenia fizyczne: kamienie czy duże metalowe elementy. Dariusz Rychter zaprezentował także plany inwestycyjne CEMEX-u. Mimo dużego wzrostu podaży paliw alternatywnych spółka odda do użytku zakład produkcji paliwa o kodzie 19 12 10 oraz suszarnię do tego typu paliwa.
Forum zostało zorganizowane przez Politechnikę Częstochowską, Fundację Rozwoju i Innowacyjności oraz firmę ELTUR-SERWIS.
(ps)