Od zwiedzania zmodernizowanego Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu rozpoczęła się trzydniowa konferencja z cyklu „Power of waste 2012”. A było co oglądać, bowiem po zakończeniu zrealizowanego ze wsparciem unijnym projektu Zakład należy do najbardziej zautomatyzowanych tego typu obiektów w kraju.

Drugi dzień konferencji zatrzymał uczestników w Sopocie, gdzie mieli oni okazję wysłuchać referatów zgrupowanych w trzy panele. Pierwszy dotyczył kwestii prawnych i cieszył się dużym zainteresowaniem. Swe wystąpienia mieli tutaj przedstawiciele administracji centralnej: Bartosz Zambrzycki z Komisji Europejskiej oraz Beata Kłopotek z Ministerstwa Środowiska. Okiem prawnika na nadchodzące zmiany w obszarze gospodarowania odpadami komunalnymi spojrzał Michał Behnke z Kancelarii Radców Prawnych „CIC”. O problemach w obszarze planowania gospodarki odpadami opowiedział natomiast dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej.
Kolejny panel poświęcony został omówieniu dynamiki w rozwoju i budowie zakładów zagospodarowania odpadów. W tej części konferencji była m.in. mowa o eksploatowanym przez spółkę Eko Dolina zakładzie zagospodarowania odpadów oraz o zwiedzanym poprzedniego dnia Zakładzie w Elblągu.
Z uwagi na skromne doświadczenia Polski w zakresie zagospodarowywania odpadów ulegających biodegradacji, trzeci panel zdominowały prezentacje zagranicznych gości, wśród których ciekawe podejście do gospodarki tego typu opadami przedstawił Johhny Stuen, dyrektor ds. produkcji Komunalnej Agencji Odzysku Energii z Odpadów w Oslo. Dzięki temu wystąpieniu, na przykładzie stolicy Norwegii, uczestnicy konferencji mieli okazję prześledzić postępowanie z bioodpadami od momentu ich zbierania aż do wytworzenia z nich biogazu.
Trzeciego dnia uczestników konferencji gościła Gdynia, gdyż dalsze obrady odbywały się w ramach Forum Gospodarczego, w najmłodszym spośród miast Trójmiasta. Również ta część podzielona została na trzy panele. Pierwszy z nich dotyczył ekonomicznych aspektów funkcjonowania europejskich systemów gospodarowania odpadami. W ramach tego panelu miała miejsce ciekawa wymiana poglądów nt. kształtowania nowych zasad gospodarki odpadami w Polsce. Szczególny wkład w tę debatę mieli Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący Zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska w Urzędzie Miasta Gdyni.
W kolejnej części Forum nacisk położony został na koszty związane z selektywną zbiórką. I tak Mirosław Baściuk, dyrektor zarządzający w Remondis Elektrorecykling, odniósł się do tych kwestii w związku ze zbiórką i przetwarzaniem odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a Jerzy Starypan, prezes Zarządu spółki Beskid, przedstawił koszty realizowanej w Żywcu segregacji „u źródła”. Z tego ostatniego wystąpienia jednoznacznie wynika, iż selektywna zbiórka jest działaniem deficytowym, do którego trzeba dopłacać. Prezes Starypan odniósł się także do bardzo aktualnej kwestii – do kalkulacji wysokości opłaty za odbiór odpadów zmieszanych i zbieranych selektywnie (w tym frakcji „bio”).
W trzecim panelu uwaga uczestników została skupiona na kwestiach związanych z zagospodarowaniem energetycznej frakcji odpadów.
Konferencja trwająca od 10 do 12 października zorganizowana została przez spółkę Eko Dolina i Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2012.
(ps)