Do najważniejszych celów współczesnej polityki energetycznej należy zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii oraz zmniejszenie negatywnego jej oddziaływania na środowisko. Ogromne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) na świecie spowodował globalny kryzys energetyczny lat 70., wywołany embargiem krajów arabskich na dostawy ropy naftowej i w efekcie blisko 10-krotnym wzrostem jej cen. W wielu krajach, zwłaszcza wysoko uprzemysłowionych, podjęto badania i działania zmierzające do ograniczenia zużycia ropy naftowej, m.in. przez wzrost wykorzystania energii pochodzącej z OZE. Produkcja energii z tych źródeł, z punktu widzenia opłacalności, nie jest przedsięwzięciem rentownym, ale po uwzględnieniu aspektów ekologicznych, społecznych i politycznych okazuje się, że budzi ona duże zainteresowanie inwestorów.

O tym, czym jest brak dostaw energii elektrycznej i jakie rodzi konsekwencje, przekonały się niedawno dziesiątki milionów obywateli USA i Kanady, a w ostatnich dniach także Włoch. A przecież kraje „Piętnastki” od lat prowadzą zrównoważoną politykę energetyczną, której celem nadrzędnym jest utrzymanie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem energetycznym, zaspakajającym potrzeby społeczne oraz ochronę środowiska, a zachowaniem konkurencyjności gospodarki.
Nie bez powodu i z nieukrywaną zazdrością podziwiamy rozwój OZE w państwach UE, wśród których prym wiodą Niemcy, Hiszpani...