W toruńskim Dworze Artura 18 listopada 2008 r. dyskutowano o alternatywnych źródłach energii. Zorganizowane przez Urząd Miasta Torunia i toruński oddział Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych seminarium pt. „Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii, ze szczególnym uwzględnieniem wód geotermalnych” przyciągnęło spore grono zainteresowanych.

Profesor Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej. Z entuzjazmem mówił o zasobach geotermalnych naszego kraju. Uważa on, że Polska ma bardzo korzystne warunki do wykorzystywania energii geotermalnej. W ostatnich latach brakuje inwestycji zmierzających do zagospodarowania potencjału tego rodzaju energii. Zdaniem prof. Kozłowskiego, Toruń dzięki prowadzonym odwiertom może zaistnieć jako pierwsze miasto, które zbuduje elektrownię geotermalną.
Tego entuzjazmu nie podzielili jednak kolejni mówcy. Według dr Haliny Pomianowskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wizja ta jest zbyt optymistyczna. Wody geotermalne charakteryzują się wysokim zmineralizowaniem, a w rejonie Kujaw zasoleniem, co może bardzo utrudnić ich eksploatację. Zarówno dr Pomianowska, jak i dr Marian Kiełt z Toruńskiej Geofizyki podkreślili konieczność przeprowadzenia szczegółowych badań zasobów podziemnych przed przystąpieniem do ich wydobywania.
O koncepcji rozwoju geotermii w Polsce mówił również Zdzisław Bociek. Stwierdził on, iż kluczowe jest powołanie organizacji miast (ok. 40) uprzywilejowanych dostępem do zasobów energii geotermalnej oraz konsorcjum firm współdziałających przy realizacji inwestycji geotermalnych.
Praktyczne aspekty funkcjonowania ciepłowni geotermalnej przedstawił Stanisław Kulik na przykładzie działającej od 14 lat „Geotermii Pyrzyce”.
Podczas seminarium prezentowano również projekty wykorzystujące inne alternatywne źródła energii.
Firma Biogaz Inwestor od lat prowadzi badania z zakresu produkcji i oczyszczania biogazu w ramach międzynarodowego projektu BIOGASMAX. Jednym z widocznych efektów tej współpracy, jak zauważył dr Andrzej Jeziorski, było uruchomienie w 2008 r. testowego autobusu miejskiego CNG oraz stacji CNG. Wyniki testów oraz plany budowy dużej biogazowni zadecydują o uruchomieniu floty 85 autobusów miejskich napędzanych biogazem.
Plany wykorzystania biomasy do wytwarzania energii ma Toruńska Energetyka Cergia. O efektach budowy nowego bloku energetycznego, wprowadzeniu skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej z wykorzystaniem biomasy mówił Krzysztof Szyc.
Natomiast możliwości wykorzystania wód geotermalnych z zasobów płytszych za pomocą gruntownego wymiennika ciepła Awadukt Thermo w systemach cieplnych dla domów pasywnych przedstawił Marcin Motylski z firmy Rehau.
Seminarium było pierwszym z planowanego cyklu spotkań poświęconych alternatywnym źródłom energii. Intencją organizatorów jest stworzenie możliwości dyskusji i wymiany doświadczeń oraz prezentacji najnowszych osiągnięć związanych z pozyskiwaniem i wykorzystaniem OZE, by w 2020 r. stanowiły one przynajmniej wymagane przez UE 15%.
(jp)