Przy okazji różnych konferencji i seminariów dotyczących branży osadowej niejednokrotnie podejmowano dyskusje o potrzebie opracowania krajowego programu zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Czy zatem powinien powstać taki dokument? Jeśli tak, to jakie główne wytyczne powinien zawierać?

 
prof. dr hab. inż. January Bień, Politechnika Częstochowska
Powstanie KPZKOŚ jest koniecznością. Powinien on dotyczyć wszystkich osadów ściekowych, nie tylko komunalnych, i zawierać wszystkie elementy gospodarki nimi, począwszy od procesu zagęszczenia, przez stabilizację, odwadnianie, suszenie i spalanie, na metodach zagospodarowania stałych pozostałości po termicznym unieszkodliwianiu osadów kończąc.
Warto zauważyć, że ilość osadów ściekowych sukcesywnie wzrasta – np. w 2003 r. wytworzono 446,5 tys. ton s.m., a w 2008 r. – już 567,3 tys. ton s.m. (dane GUS). Należałoby także zwrócić uwagę na zawartość substancji organicznych w osadach ściekowych, które stanowią bogate źródło energii odnawialnej w postaci biogazu powstającego z jej rozkładu. Dlatego też, bez szerszej analizy wykonanej w ramach KPZKOŚ, nie można mówić o prawidłowym zagospodarowaniu osadów ściekowych. Tym bardziej że opracowanie KPZKOŚ wymagać będzie przygotowania regulacji prawnych, stworzenia warunków umożliwiających wykorzystanie osa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?