Po podsumowaniach 10 lat Konkursu o Puchar Recyklingu w XI edycji przyszedł czas na przełom i zmiany. Jest to dobra okazja, aby wprowadzić zasady, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie tej inicjatywy i zachęcą do udziału w niej większą liczbę podmiotów.

Takie decyzje zwykle są trudne, bo łączą się z obawą, że zaproponowane zmiany mogą nie zostać do końca zaakceptowane przez jednostki startujące w konkursie.
Prace nad zmianą regulaminu XI jego edycji trwały kilka tygodni. Na początku marca br. odbyło się spotkanie członków Kapituły, podczas którego padło kilka ciekawych propozycji modyfikacji, a także sugestii dotyczących samego prowadzenia Konkursu.
 
Mniej pracy dla uczestników, więcej dla komisji
Pierwsza istotna zmiana dotyczy sposobu nadsyłania zgłoszeń. Dotychczas uczestnicy wysyłali w pierwszej kolejności Deklarację udziału, określając, w których kategoriach chcą wziąć udział, następnie do organizatorow trafiał Szczegółowy formularz zgłoszenia wraz z załącznikami. Wśród nich były kopia zezwolenia na zbieranie odpadów, ich odzysk lub recykling bądź odbiór odpadów komunalnych, kopie faktur ze sprzedaży surowców wtórnych, kart przekazania odpadów i umów na dostawę, krótki opis założeń i realizacji programu recyklingu, opis systemu gospodarki odpadami komunalnymi i planowanych inwestycji, a także oświadczenie, iż w zgłoszeniu nie zostały zadeklarowane odpady pochodzące z punktów skupu, odebrane od innych podmiotów odbierających i zbierających odpady ani pochodzące z handlu surowcami wtórnymi.
W związku z tym, że przygotowanie ww. dokumentów wymagało od uczestników wiele pracy i mogło zniechęcać do udziału w Konkursie, organizatorzy postanowili nieco ułatwić zgłaszającym te czynności. Tak jak do tej pory uczestnicy nadsyłają do 30 czerwca br. Deklaracje udziału (wskazując w nich kategorie Konkursu, w których będą rywalizować o palmę pierwszeństwa), po czym organizator wysyła do nich Szczegółowy formularz zgłoszenia, który należy odesłać do 31 sierpnia br. Na podstawie danych z tego drugiego dokumentu komisje zadecydują, które ze zgłoszonych podmiotów mają szansę na wygraną, i wytypują uczestników ścisłego finału, którzy w terminie siedmiu dni od daty wezwania przez organizatora będą zobowiązani przesłać załączniki w postaci faktur, kart przekazania odpadów, umów itd.
 
Zwiększone szanse na wygraną
Już od kilku edycji padały sugestie, aby w jakiś sposób „zablokować” laureatów, którzy przez kilka lat z rzędu otrzymywali statuetki. Faktem jest, że w Konkursie jest grupa liderów, którzy mają rewelacyjne wyniki w selektywnej zbiórce, co powoduje, że zwłaszcza mniejsze podmioty mają utrudnione zadanie. Aby dać im szansę, postanowiono, że laureaci, którzy otrzymali statuetki w poszczególnych kategoriach w ostatnich trzech edycjach, nie będą mogli ubiegać się o nagrodę w danej kategorii przez następne dwie edycje Konkursu. Podmioty te mogą jednak zgłaszać swój udział w Konkursie i ubiegać się o Puchar Recyklingu bądź o tytuł „Tygrysa Recyklingu” (aby walczyć o Puchar Recyklingu, należy zgłosić swój udział w sześciu kategoriach). Natomiast o nominację do tytułu „Tygrysa Recyklingu” mogą ubiegać się podmioty, które w latach ubiegłych zdobyły Puchar Recyklingu i również zgłoszą swój udział w sześciu kategoriach, a także wykażą wzrost ilości zebranych selektywnie odpadów. Jednostki, którym Kapituła przyzna w trzech kolejnych edycjach nominację do tego tytułu, otrzymają tytuł „Tygrysa Recyklingu”.
Zmiany w XI edycji Konkursu
ü      W drugim etapie Konkursu należy nadsyłać wyłącznie Szczegółowe formularze zgłoszenia. Na ich podstawie Komisje wytypują podmioty, które – po przejściu do ścisłego finału – będą zobowiązane do dostarczenia wymaganych załączników.
ü      Laureaci, którzy w ostatnich trzech edycjach otrzymali statuetki w poszczególnych kategoriach, nie mogą ubiegać się o tę nagrodę w danej kategorii przez następne dwie edycje Konkursu. Podmioty te mogą jednak ubiegać się o Puchar Recyklingu bądź przyznanie tytułu „Tygrysa Recyklingu”.
Za pomocą tej „blokady” organizatorzy chcą zachęcić do udziału podmioty, które w walce z liderami mogły czuć się z góry skazane na porażkę. Natomiast zdobywcy statuetek z poprzednich edycji nadal mogą walczyć w Konkursie „na wyższym szczeblu” i ubiegać się o te najważniejsze nagrody – Puchary Recyklingu i tytuł „Tygrysa Recyklingu”.
Organizatorzy liczą, że wprowadzenie prostych form zgłoszenia oraz zwiększenie szans na wygraną dla większej liczby uczestników zachęci do udziału w Konkursie podmioty, które wcześniej w nim nie uczestniczyły.
 
 
Aleksandra Kowalczyk,
koordynator konkursów 
 

Zapraszamy na stronę www.pucharrecyklingu.pl