Podstawowym źródłem energii dla Ziemi jest promieniowanie słoneczne. Wartość strumienia energii słonecznej, emitowanej w kierunku Ziemi, wynosi 173 000 TW.

 Człowiek może przetworzyć i zmagazynować energię promieniowania słonecznego do postaci użytecznej, przy czym najbardziej rozpowszechnionym nośnikiem energii jest energia elektryczna. Zamiana energii słonecznej na elektryczną możliwa jest dzięki wykorzystaniu efektu fotowoltaicznego w ogniwach fotowoltaicznych (PV).
 
Charakterystyka amorficznego krzemu
Obecnie fotowoltaika jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu. Do końca 2011 r. zainstalowano na świecie 67,7 GWp mocy PV, a w samym tylko 2011 r. 27,7 GWp1.
Ogniwa cienkowarstwowe z krzemu amorficznego stanowią obecnie ok. 16% światowej produkcji ogniw PV i udział ten szybko wzrasta z roku na rok (rys. 1) na niekorzyść najpopularniejszych technologii z krystalicznego krzemu.

Warstwy amorficzne charakteryzują się tym, że 20-krotnie silniej pochłaniają promieniowanie świetlne od krzemu krystalicznego przy grubości ~ 0,5 mm – dostatecznej do znacznego pochłaniania światła słonecznego. Ponadto w przeciwieństwie do monokrystalicznego krzemu, w tej technologii nie występują straty materiałowe związane z cięciem płytek i polerowaniem, co obniża koszt produkcji ogniw. Ważnym argumentem przemawiają...