Analiza potrzeb zamawiającego dodatkową przesłanką do in house
Wedle niektórych, nowa ustawa Prawo zamówień publicznych to rewolucja, według innych – mały krok w stosunku do poprzednio obowiązujących przepisów. Nie da się jednak ukryć, że wprowadziła ona zmiany, które mogą wpłynąć na wybór przez zamawiających trybu udzielenia zamówienia. Ma to szczególne znaczenie w kontekście udzielania zamówień in house.
Od 1 stycznia 2021 r. zasady prowadzenia i udzielania zamówień publicznych regulują przepisy nowej Ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (dalej jako P.z.p.). W pewnym uproszczeniu przepis art. 214 ust. 1 P.z.p. stanowi, że zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności (w odniesieniu do zamówień in house):
1. Zamówienie udzielane jest przez zamawiającego publicznego osobie prawnej, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
- zamawiający sprawuje nad tą osobą prawną kontrolę jak nad własnymi jednostkami (dominujący wpływ na cele strategiczne oraz istotne decyzje dotyczące zarządzania sprawami tej osoby prawnej),
- ponad 90% działalności kontrolowanej osoby prawnej dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez zamawiającego,
- w kontrolowanej osobie prawnej nie ma bezpośredniego udziału kapitału prywatnego.
2. Zamówienie udzielane jest przez zamawi...