Technika rolnicza powinna być rozpatrywana nie tylko w aspektach technicznych i ekonomicznych, ale także jako bardzo istotny element procesu destrukcji środowiska przyrodniczego. Obecnie nowe konstrukcje maszyn, coraz bardziej złożone, mają na celu przede wszystkim minimalizację kosztów produkcji i wzrost wydajności pracy. W mniejszym stopniu uwzględnia się natomiast ochronę środowiska.

Zagrożenie ze strony maszyn rolniczych jest bardzo duże, gdyż oddziałują one na środowisko praktycznie w każdym etapie swojego istnienia, począwszy od procesu produkcji, poprzez okres eksploatacji, na fazie likwidacji kończąc.


Rys. 1. Liczba ciągników przypadająca na 100 gospodarstw rolnych wg grup obszarowych użytków rolnych w 2002 r.1

Liczba i wiek ciągników
W 2002 r. w gospodarstwach rolnych było 1364,6 tys. ciągników rolniczych, tj. o 4,7% więcej niż w 1996 r., a ich liczba najszybciej wzrastała w gospodarstwach o dużej powierzchni użytków rolnych (UR – rys. 1). Zdecydowana większość ciągników, bo aż 73,5% ogólnej ich liczby, jest użytkowana ponad 13 lat, a średnia wieku tych maszyn wynosi 18,5 lat. Jeżeli przyjąć za Systemem Maszyn Rolniczych, iż okres użytkowania powinien wynosić 10 lat, to 75% ciągników powinno być wycofanych z eksploatacji. Nie jest to jednak specyfika tylko polskiego rolnictwa, gdyż np. ś...