Ważnym elementem postępowania rewaloryzacyjnego jest analiza wiekowa drzewostanu (dendrochronologia). Pozwala ona na precyzyjne wskazanie drzew stanowiących pozostałość historycznej kompozycji przestrzennej oraz wskazuje samosiewy.

Rewaloryzacja zabytkowych parków i ogrodów jest procesem, w którym wykorzystywane są różne metody badawcze. Ich dobór uzależniony jest od szeregu czynników, tj. od rodzaju obiektu, jego stanu przetrwania, możliwości przeprowadzenia badań itp. Często stosuje się równolegle kilka metod. W przypadku różnych obiektów ogrodowych sposób postępowania w procesie rewaloryzacji jest podobny.
Przystępując do prac, należy zacząć od wykonania szczegółowej inwentaryzacji zieleni. Służy to dwóm celom: z jednej strony przedstawia wiek drzew znajdujących się na terenie parku, z drugiej zaś pomaga ukazać strukturę przestrzenną założenia parkowego w jego historycznej postaci. Jest ona również wsparciem przy rozpoznaniu przemian kompozycji parkowej. Jednocześnie dla pełniejszego wykonania dendrochronologii wykorzystuje się analizę historyczną, która stanowi integralną część każdego opracowania rewaloryzacyjnego. Pozwala ona na właściwsze określenie przedziałów czasowych ważnych dla dziejów badanego obiektu. Uwzględnia się przy tym rozpoznanie dziejów z...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?