Drzewa w przestrzeni miejskiej to temat trudny, poruszany praktycznie przy okazji każdej nowej inwestycji. Problemy z tego wynikające jeszcze bardziej utwierdzają opinię publiczną w przekonaniu, że drzewa oraz troska o nie są nieodłącznymi częściami rozwoju każdego nowoczesnego miasta.

 

Na szczęście zalety drzew są coraz częściej dostrzegane przez inwestorów oraz urzędników. Również lokalni aktywiści w swoich projektach składanych w ramach budżetów partycypacyjnych chętnie proponują dosadzanie roślin, znając korzyści płynące z tego typu działań. Niektóre miasta przeliczyły wprost korzyści płynące z nasadzeń na konkretne sumy pieniędzy, które zostają w ich budżetach, zwracając tym samym uwagę na wymierne korzyści ekonomiczne.

 

Walka o przetrwanie

Przestrzeń miejska to z jednej strony środowisko bardzo niesprzyjające jakiekolwiek roślinności. Wysoka temperatura, zanieczyszczenie powietrza, skompresowane podłoże, infrastruktura podziemna, niedobór wody, zasolenie oraz narażenie na uszkodzenia mechaniczne to tylko niektóre czynniki niesprzyjające rozwojowi drzew. Z drugiej zaś strony drzewa to rośliny, które dla prawidłowego rozwoju potrzebują przestrzeni zarówno dla części naziemnej jak i podziemnej, ale również wody, składników pokarmowych oraz powietrza. Warunki te są niezbędne do spełnienia, aby roślinność mogła w przestrzeni miejskiej w ogóle funkcjonować.

Samo pos...