Artykuł ma na celu przedstawienie najważniejszych skutków podatkowych Ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU z 2011 r. nr 177, poz. 1054, ze. zm. ? dalej: u.p.t.u.), transakcji wniesienia aportu do spółki kapitałowej, z uwzględnieniem regulacji istotnej z punktu widzenia transakcji, których przedmiotem są urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne.

Ponadto w artykule przedstawiono kwestie wyposażania związków samorządu terytorialnego w udziały i/lub akcje oraz skutki podatkowe tej czynności w podatku dochodowym od osób prawnych.

Zagadnienie ogólne dotyczące aportu

Opodatkowanie VAT-em transakcji wniesienia aportu uwarunkowane jest spełnieniem łącznie dwóch przesłanek: przedmiotem aportu są towary lub usługi, których dostawa lub świadczenie podlegają opodatkowaniu VAT-em (art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.); podmiotem wnoszącym aport jest podatnik VAT, działający w takim charakterze.

Z punktu widzenia spełnienia pierwszej z wymienionych przesłanek należy wyjaśnić, iż wniesienie aportu traktowane jest na gruncie u.p.t.u. jako odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usług przez podmiot wnoszący aport. Wyjątkiem od tej zasady jest całkowite i bezwarunkowe wyłączenie spod opodatkowania VAT-em transakcji mających za przedmiot przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u.).

Jeśli chodzi o drugą z przesłanek, to w kontekście aportu ur...