Na środku pustyni Sonoran (USA) w zachodzącym słońcu mienią się betonowe ściany i okna przedziwnych budowli. Słychać odgłosy żab i poruszanych lekkim wiatrem dzwonków. Kilka osób siedzi na szczycie kopulastego dachu amfiteatru, podziwiając czerwone krajobrazy roztaczającej się po horyzont pustyni. Oto Arcosanti ? dzieło Paola Soleriego ? miejsce określone kiedyś przez ?Newsweek? ?najważniejszym eksperymentem urbanistycznym wszechczasów?. 

Paolo Soleri od czasów młodości wykazywał wszechstronne talenty: był filozofem wizjonerem, architektem, pisarzem i artystą. Urodził się w Turynie we Włoszech jako drugie dziecko z trójki rodzeństwa. Dorastał w trudnych czasach II wojny światowej. Pod koniec lat 40. XX w. uzyskał doktorat z architektury na Politechnice w Turynie, po czym wyjechał do Ameryki. Zafascynowany Frankiem Lloydem Wrightem odbył półtoraroczny staż w dwóch jego rezydencjach: letniej (Taliesin w Wisconsin) oraz zimowej (Taliesin West w Arizonie). Mimo zgodności w kwestii uwielbienia natury, Soleri nie akceptował kilku aspektów filozofii projektowania swego nauczyciela. Podczas gdy Wright popierał idee rozległych miast, Soleri był jej przeciwny i postulował idee rozbudowywania miast wzwyż. Z powodu kilku sprzeczek odłączył się od swojego mentora. 

Podczas krótkiego pobytu we Włoszech stworzył oryginalny projekt fabryki ceramiki Ceramic Artistica Solimene, która powstała na wzgórzach miasta Vie...