Aspekty rozwoju gospodarki osadowej
W 2012 r. 3191 oczyszczalni ścieków komunalnych obsługiwało 69% ludności kraju (w miastach 92%, na wsi, gdzie mieszka ok. 39% ludności kraju, jedynie 33%). Tylko 500 miast (z 908) i 643 gminy wiejskie (z 1571) były obsługiwane przez nowoczesne oczyszczalnie ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów.
W obiektach tych oczyszczono 1023 hm3 ścieków, co stanowi 82% ścieków odprowadzonych siecią kanalizacyjną z miast i wsi1. Na tym tle cele gospodarki ściekowej zawarte w KPOŚiK i polegające na oczyszczaniu ok. 93,6% całkowitej ilości ścieków o łącznym ładunku ok. 45,4 mln RLM jawią się jako trudne do osiągnięcia i bardzo kosztowne.
Realizacja celów gospodarki ściekowej generuje kolejne problemy z gospodarką osadową. Przy braku w Polsce instalacji do recyklingu organicznego oraz obiektów termicznego przekształcania odpadów operatorzy oczyszczalni zostali zmuszeni do poszukiwania rozwiązań technicznych i organizacyjnych w sposób indywidualny, a nie systemowy. To w skali Polski może być rozwiązaniem nieefektywnym.
Branża wodociągowa dobrze wykorzystała szanse, jakie zapewniły programy strukturalne dotyczące poprawy warunków środowiskowych. Aktywność przedsiębiorstw eksploatujących komunalne oczyszczalnie ścieków sprawiła, że w ostatnich latach stan gospodarki ściekowej i osadowej, szczególnie w dużych obiektach, znacznie się poprawił.
Dotyczy to przede wszystkim metod termicznych w wielkich oczyszczal...