W poprzednim wydaniu znalazła się pierwsza część artykułu nt. awarii w wodociągach i kanalizacji. Zostały w niej poruszone kwestie awarii prognozowalnych, warunków wyjściowych w dokumentacji projektowej, warunków gruntowo-wodnych oraz konsekwencji błędnej oceny hydrologicznej i hydrogeologicznej. (red.)

Niewłaściwe obciążanie i odciążanie konstrukcji lekkich
Współczesne konstrukcje obiektów kubaturowych wymagają dociążenia, ponieważ nie są w stanie zrównoważyć sił wyporu. Konieczne jest zastosowanie obciążników – zasadniczym jest płyta obciążająca, połączona konstrukcyjnie z obiektem (rys. 1).


Rys. 1. Schemat zabezpieczeń stosunkowo lekkiej konstrukcji kubaturowej posadowionej w nawodnionym podłożu

Przy dużych siłach wyporu dodatkowe obciążenie stanowią płyta dociążająca oraz płaszcz (piasek stabilizowany cementem, chudy beton). W konstrukcji występuje również płyta odciążająca, której zadaniem jest ochrona konstrukcji przed zgniataniem przez obciążenia od transportu. Płyty wykonywane są na mokro jako konstrukcje krzyżowo zbrojone, względnie prefabrykaty żelbetowe.
Brak zrozumienia specyfiki konstrukcji doprowadził do serii awarii studzienek rewizyjnych. W dokumentacji z realizacji oczyszczalni ścieków w Kościerzynie pominięto płytkie zwierciadło wody gruntowej. Studzienki wprawdzie wyposażono w płyty d...