Azbest wciąż straszy Polaków
Azbest to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi borykają się jednostki samorządu terytorialnego. Dzieje się tak niezależnie od ich wielkości, położenia, rozwoju czy specyfiki społecznej, gospodarczej bądź turystycznej. Mają z nim problem największe aglomeracje, ale także niewielkie miasteczka i wsie. Nawet miejscowości uzdrowiskowe nie są wolne od trującego azbestu.
Szkodliwy dla zdrowia azbest wciąż znajduje się w wielu różnego rodzaju konstrukcjach. Jego usuwanie z budynków jest utrudnione przez miejsce jego rozmieszczenia oraz formę, w jakiej występuje. Zrobione są z niego płyty faliste i płaskie, rury, różnego rodzaju złącza, materiały termoizolacyjne czy kanały wentylacyjne. Ze względu na słabe przewodnictwo ciepła i prądu azbest był masowo stosowany jako materiał izolacyjny, a dzięki ogniotrwałości stosowano go do wyrobu tkanin i farb. Jednak z powodu działania rakotwórczego, jaki wywołuje pył azbestowy, został wycofany z powszechnego użytku.
Problemy z azbestem zaczynają się już na etapie rozbiórki budynków. Potem dochodzi kosztowne usuwanie trujących odpadów. Bywa, że pojawiają się trudności z jego zlokalizowaniem bądź identyfikacją, gdyż przykryty i zamaskowany patyną czasu, często pozostaje niezauważony. Dla samorządowców walka z nim to olbrzymie problemy, również natury finansowej, gdyż usuwanie nie jest tanie i wiąże się z koniecznością wypełnienia mnóstwa formalności. Dlatego samorządy zabiegają o dofinansowanie ...